Zdroj: TASR/Daniel Veselský

Betlehemské svetlo dostala ako prvá prezidentka: KDE sa bude dať odpáliť? VIDEO a FOTO

Symbol lásky a nádeje už máme na Slovensku. Náčelník Slovenského skautingu poukázal na to, že svetlo roznesú do viacerých miest v krajine.

Zo Slovenska
Zo Slovenska

Betlehemské svetlo dostala ako prvá prezidentka: KDE sa bude dať odpáliť? VIDEO a FOTO

Symbol lásky a nádeje už máme na Slovensku. Náčelník Slovenského skautingu poukázal na to, že svetlo roznesú do viacerých miest v krajine.

Zdroj: TASR/Daniel Veselský

Betlehemské svetlo už žiari aj v Prezidentskom paláci. V pondelok popoludní ho z rúk skautov prevzala prezidentka SR Zuzana Čaputová, pričom ide o prvé oficiálne prijatie svetla na Slovensku. Hlava štátu tvrdí, že tento rok je betlehemské svetlo okrem iného aj symbolom odhodlania a odvahy, inak je to tradičný symbol pokoja a mieru.

Prvá na Slovensku

„A to sú, myslím si, tie hodnoty, ktoré si potrebujeme v tomto náročnom období uvedomiť a sprítomniť počas vianočných sviatkov,“ uviedla prezidentka. Skautom poďakovala za činnosť, ktorú počas roka vykonávajú, a aj za to, že udržiavajú tradíciu betlehemského svetla na Slovensku.

Náčelník Slovenského skautingu Ján Mitrík uviedol, že betlehemské svetlo priniesli prezidentke ako prvej na Slovensku. Poukázal na to, že svetlo roznesú do viacerých miest v krajine, kde si ho ľudia budú môcť odpáliť a priniesť do svojich domovov.

Betlehemské svetlo si v sobotu (11. 12.) večer prevzali slovenskí skauti od skautov z Rakúska, v nedeľu (12. 12.) ho odovzdali na poľsko-slovenských hraniciach poľským skautom, rovnako na hraniciach aj skautom z Ukrajiny.

Hromadný prevoz nebude

Skauti tento rok z dôvodu pandemickej situácie neorganizujú hromadný vlakový prevoz, pôjde len o symbolické prevezenie betlehemského svetla z Bratislavy do Košíc. Jazda sa uskutoční 18. decembra, pričom odpáliť si svetlo nebude možné. Betlehemské svetlo sa bude distribuovať po Slovensku v nasledujúcich dňoch, aby bolo dostupné v čo najväčšom počte miest. Odpaľovanie betlehemského svetla bude v súlade so všetkými aktuálne platnými pandemickými opatreniami, so snahou o bezkontaktnosť a bez zhromažďovania.

Hlavnými miestami na odpálenie betlehemského svetla tak primárne budú kostoly a tradičné stanovištia v mestách. Betlehemské svetlo tradične poputuje aj na Lomnický štít, a to 19. decembra.

Tradícia svetla z Betlehema sa odvíja už od konca 11. storočia, z obdobia krížových výprav. Jeden z členov tejto výpravy, mladý muž z talianskeho mesta Florencia, sľúbil, že ak prežije výpravu, prinesie domov plamienok „večného“ svetla, ktoré horí v Betleheme. Svetlo, ktoré si ostatní obyvatelia Florencie následne odpaľovali a odnášali domov, sa stalo symbolom nádeje, lásky a porozumenia – univerzálnych hodnôt spájajúcich ľudí. Novodobú tradíciu šírenia plamienka z Betlehema oživili v Rakúsku.

Ďalšie aktuálne správy

FOTO: Skauti odovzdali Betlehemské svetlo prezidentke SR Zuzane Čaputovej
6
Galéria
Zdroj: TASR/Dano Veselský
Zdroj: TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín