Správy Slovensko a EÚ

Bezplatné cestovanie po EÚ: O 159 lístkov súťažilo vyše dvetisíc Slovákov

Možnosť bezplatne cestovať po EÚ mladých Slovákov zaujala. O 159 lístkov vyčlenených pre Slovensko prostredníctvom iniciatívy Spoznávaj EÚ (DiscoverEU) súťažilo 2254 záujemcov.

Ilustračný obrázok k článku Bezplatné cestovanie po EÚ: O 159 lístkov súťažilo vyše dvetisíc Slovákov
Zdroj: Pixabay.com

Záujemcovia museli mať 18 rokov, vyplniť prihlášku a odpovedať na päť kvízových a jednu prémiovú otázku. O tom, či boli vybraní, sa dozvedeli 28. júna. „Momentálne sa finalizujú trasy, nakupujú a doručujú lístky a podobné logistické záležitosti,“ priblížila Ingrid Ludviková z tlačového oddelenia Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Zvyšných 2095 Slovákov sa stalo náhradníkmi.

Jedným zo slovenských výhercov je Jakub Mócik z Topoľčian. „Keď som si jedno krásne popoludnie pozrel mail, skoro som výskal od radosti. Absolútne som to nečakal,“ povedal pre TASR. Vedel totiž, že lístkov je len obmedzený počet. Najväčšie lákadlo je pre neho katedrála Sagrada Familia, cestou chce tiež navštíviť Berlín, Paríž, Cannes a Miláno.

Zuzana Valovičová z Martina chce s kamarátkou navštíviť mestá v Taliansku, Francúzsku a Španielsku. Cestu chcú zvládnuť za dva týždne, začínajú v auguste. „Myslím si, že zažijem veľa nových zážitkov a určite to bude dobrá skúsenosť, keďže si to musíme celé naplánovať a zorganizovať samé,“ povedala pre TASR.

Európska komisia na iniciatívu Spoznávaj EÚ (DiscoverEU) vyčlenila 12 miliónov eur, za ktoré môže vycestovať 15 000 Európanov. Druhé kolo podávania žiadostí sa chystá na jeseň.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie