Biden sa pustil do upratovania Oválnej pracovne: Čo vymenil ako prvé okrem rodinných FOTO?
Nový americký prezident Joe Biden, ktorý v stredu vystriedal v úrade Donalda Trumpa, vymenil busty v Oválnej pracovni Bieleho domu.
Okrem iného z nej nechal odstrániť podobizeň bývalého britského premiéra Winstona Churchilla obviňovaného z rasistického prístupu k obyvateľom niekdajších kolónií. Informovala o tom stanica CNN.
Johnson to nekomentoval
Biden si do svojej kancelárie, naopak, priniesol busty hispánského bojovníka za práva Latinskoameričanov Cesara Chaveza, vodcu afroamerického hnutia za občianske práva Martina Luthera Kinga, bývalej prvej dámy Eleanor Rooseveltovej, jednej z najznámejších aktivistiek za práva černochov v USA Rosy Parksovej či senátora Roberta F. Kennedyho.
Britský premiér Boris Johnson rozhodnutie prezidenta USA týkajúce sa Churchillovej busty nekomentoval.
V roku 2016, ešte v čase pred nástupom do premiérskej funkcie, kriticky reagoval na to, že vtedajší prezident USA Barack Obama umiestnil bustu Winstona Churchilla (1874–1965) v iných priestoroch Bieleho domu než v Oválnej pracovni.
„Oválna pracovňa je súkromná kancelária prezidenta a je na ňom, aby si ju zariadil tak, ako si praje,“ povedal vo štvrtok hovorca Downing Street.
„Vôbec nepochybujeme o dôležitosti, akú prezident Biden pripisuje britsko-americkým vzťahom a premiér (Johnson) sa teší na tento blízky vzťah,“ dodal Johnsonov hovorca, ktorého citovala televízia Sky News.
Šéf FBI ostáva
Riaditeľ amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Chris Wray vo svojej funkcii zostane aj po nástupe vlády prezidenta USA Joea Bidena. Na Twitteri o tom vo štvrtok informovala hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová.
Wraya do funkcie vymenoval v roku 2017 Bidenov predchodca Donald Trump. Funkčné obdobie šéfa FBI trvá desať rokov. Dva dni po Bidenovej inaugurácii Senát amerického Kongresu zatiaľ potvrdil len jednu členku Bidenovej administratívy, a to riaditeľku spravodajských služieb (DNI) Avril Hainesovú, uviedla v piatok agentúra DPA.
Členovia Senátneho výboru pre obchod, vedu a dopravu vo štvrtok vypočúvali Bidenovho nominanta na ministra dopravy Petea Buttigiega.
Nominanti Bidena
Ak Senát jeho nomináciu potvrdí, Bidenov bývalý súper o prezidentskú nomináciu Demokratickej strany sa tak stane historicky prvým členom americkej vlády, ktorý sa otvorene hlási k homosexuálnej orientácii.
Snemovňa reprezentantov vo štvrtok odhlasovala udelenie výnimky pre Bidenovho nominanta na funkciu ministra obrany Lloyda Austina. Môže sa tak začať jeho vypočutie príslušným senátnym výborom.
Šéfom rezortu obrany sa totiž podľa zákona môže stať príslušník ozbrojených síl až po tom, čo bol najmenej sedem rokov mimo služby, alebo mu Kongres môže udeliť výnimku. Štvorhviezdičkový generál Austin odišiel do výslužby v roku 2016.
Očakáva sa, že v nasledujúcich dňoch prebehne v Senáte hlasovanie o Bidenových nominantoch na funkcie šéfov rezortov financií (Janet Yellenová) a zahraničných vecí (Antony Blinken).
Prečítajte si aj:
- Biden spraví to, čo ešte nikto: Do Bieleho domu si zoberie nemeckého kamoša! FOTO
- Amerika má najstaršieho prezidenta v histórii: Joe Biden zložil slávnostnú prísahu
- Trump odchádza z Bieleho domu s najnižšou podporou od nástupu do funkcie
- Facebook zablokoval Trumpov účet na neurčito: Dôvod prezradil sám Zuckerberg