Zo zahraničia

Bitcoin sa stane oficiálnym platidlom! V tejto krajine ním budú môcť platiť aj dane

Prezident krajiny uviedol, že každý, kto si stiahne digitálnu peňaženku, dostane štartovací kredit vo výške 30 USD (okolo 25 eur).

Ilustračný obrázok k článku Bitcoin sa stane oficiálnym platidlom! V tejto krajine ním budú môcť platiť aj dane
Zdroj: TASR/AP

V Salvádore sa od utorka (7. 9.) stane bitcoin oficiálnym platidlom. Stredoamerická krajina je prvým štátom na svete, ktorý urobil tento krok.

Bitcoin ako platidlo

Príslušný zákon schválil salvádorský parlament pred tromi mesiacmi a v utorok vstúpi do platnosti. Počíta s tým, že každý obchodník, ktorý je na to technicky vybavený, musí bitcoin akceptovať ako platidlo. Salvádorčania takisto budú môcť v najznámejšej kryptomene platiť dane.

Výmenný kurz bitcoinu k doláru, ktorý je v Salvádore od roku 2001 oficiálnym platidlom namiesto domácej meny, sa bude voľne stanovovať na trhu. Prezident Nayib Bukele uviedol, že každý, kto si stiahne digitálnu peňaženku, dostane štartovací kredit vo výške 30 USD (okolo 25 eur).

Podľa augustového celoštátneho prieskumu Universidad Centroamericana (UCA) medzi takmer 1 300 respondentmi bitcoinový zákon odmieta až 70 % Salvádorčanov. Približne rovnaké percento malo len hmlisté predstavy o bitcoine, pričom len 4,8 % ho korektne definovalo ako kryptomenu.

(1 EUR = 1,1872 USD)

Ilustračné foto

Prečítajte si aj

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM