Aktualizované Správy Politika

Biznis roka? Štát mal uzatvoriť zmluvu na nákup testov so zadlženou firmou

Igor Matovič len včera oznámil úmysel plošne testovať obyvateľov Slovenska na koronavírus a už sa objavujú pochybnosti okolo nákupu testov.

Ilustračný obrázok k článku Biznis roka? Štát mal uzatvoriť zmluvu na nákup testov so zadlženou firmou
6
Galéria
Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Mimoparlamentná strana Spolu tvrdí, že štát uzatvoril zmluvu na nákup testov na plošné pretestovanie s pochybnou firmou. Spoločnosť Eurolab Lambda má dodať 10 miliónov testov za 43 miliónov eur.

Dlh

„Z verejne dostupných zdrojov sme však zistili, že táto firma má ku dňu 12.10. dlh voči štátu na sociálnom poistení vo výške 17-tisíc eur. Je tu podozrenie na porušenie zákona o verejnom obstarávaní,“ uvádza predseda strany Spolu Juraj Hipš. Dodal, že tento zákon neumožňuje neplatičom voči sociálnej či zdravotnej poisťovni zúčastňovať sa súťaží o štátne zákazky.

Strana preto vyzýva premiéra, aby vyvrátil pochybnosti a vysvetlil okolnosti nákupu testov. „Ani v čase pandémie a mimoriadneho stavu nie je možné ohýbať zákon a musí platiť pre každého rovnako,“ podotkol Hipš.

Správa štátnych hmotných rezerv uzavrela kúpne zmluvy na skríningové testy na diagnostiku ochorenia COVID-19 s troma firmami. Dodať majú spolu 13 miliónov kusov testov dokopy za 52,3 milióna eur bez DPH. Najviac testov má dodať spoločnosť Eurolab Lambda. Dva milióny testov má dodať spoločnosť Abbott Laboratories Slovakia, s.r.o. SŠHR uzavrela zmluvu aj so spoločnosťou Juhapharm s.r.o., ktorá má dodať milión testov.

Zaplatené?

Predseda Správy štátnych hmotných rezerv Ján Rudolf tvrdí, že firma Eurolab Lambda, ktorá má dodať štátu desať miliónov antigénových testov, dlh v Sociálnej poisťovni zaplatila a až potom sa s ňou podpísala zmluva. Uviedol to v nedeľu počas diskusnej relácie TA3 V politike. Rudolf uviedol, že keď začali obstarávať, v priamom rokovacom konaní oslovili viacero firiem.

„Podmienkou bolo, aby boli zapísané v zozname hospodárskych subjektov,“ uviedol predseda Správy štátnych hmotných rezerv. Tento register podľa neho prevádzkuje Úrad pre verejné obstarávanie a verejný obstarávateľ ani dodávateľ nemôže spochybňovať údaje v tomto registri.

Ak sa podľa neho stane, že má obstarávateľ nejakú pochybnosť, má právo požiadať o vysvetlenie. „My sme takéto právo využili, keďže sme zistili, že daná firma má nedoplatky na sociálnom poistení. Žiadali sme vysvetlenie. Firma povedala, že sa stala nejaká technická chyba a nedoplatok uhradí,“ dodal Rudolf s tým, že to bolo pred podpisom zmluvy.

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie