MAK Magazín Lifestyle

Bolí vás hlava? Čaká nás extrémne vysoký tlak

Meteosenzitívni ľudia, ale nie len oni, budú zažívať ťažké dni. V nasledujúcich hodinách začne aj na našom území prudko stúpať atmosferický tlak.

Ilustračný obrázok k článku Bolí vás hlava? Čaká nás extrémne vysoký tlak
Zdroj: pixabay

V nasledujúcich hodinách začne aj na našom území prudko stúpať atmosferický tlak, čo pocítia mnohí meteosenzitív­ni ľudia.

Hodnoty tlaku budú najvyššie za ostatných 69 rokov.

Už v nasledujúcich hodinách sa počasie začne na našom území zlepšovať a s tým bude súvisieť aj stúpajúci tlak.

Počasie v Európe začína ovplyvňovať rozsiahla tlaková výš, ktorá dostala meno Ekart.

Jej stred sa aktuálne nachádza nad Britskými ostrovmi, no veľmi rýchlo sa presúva aj nad strednú Európu.

Dnes na poludnie sa bude nachádzať nad centrálnym Nemeckom. Dnes večer sa bude nachádzať nad východným Rakúskom a západným Slovenskom, tlak v strede tejto tlakovej výše sa bude pohybovať okolo úrovne 1048 hPa, čo sú vysoké hodnoty.

Zdroj: iMeteo.sk

Ako sa k nám bude blížiť tento stred tlakovej výše, tak spolu s tým začne stúpať atmosferický tlak a to pomerne rýchlo a výrazne.

Rekord

Napríklad v Bratislave sa včera hodnoty tlaku pohybovali okolo 1030 hPa, no o polnoci to bolo už 1037 hPa, ráno 1045 hPa a večer bude tlak atakovať hranicu 1050 hPa.

Tlak vzduchu bude vysoký aj na zvyšku nášho územia a pohybovať by sa mal nad 1045 hPa, no najvyšší bude práve na západe, ktorý bude najbližšie k stredu tlakovej výše, kde bude tlak vzduchu na úrovni okolo 1048 hPa.

Hodnoty tlaku vzduchu, ktoré sa dnes očakávajú, budú patriť k tým najvyšším, aké boli na našom území namerané. Rekordy však patria rokom 1902 a 1907, kedy tlak prekonal 1050 hPa. Dnes bude hranicu 1050 hPa tlak vzduchu len atakovať a nepredpokladá sa jej prekonanie.

Ohrozenie zdravia

Rýchly nárast atmosferického tlaku a s ním spôsobený nárast hmotnosti kyslíka vo vzduchu spôsobuje nadmernú stimuláciu ľudského nervového systému, čo sa prejavuje bolesťami hlavy, horšou koncentráciou a pocitmi závratu.

Buďte preto mimoriadne opatrní najmä v doprave.

Zdroj: iMeteo.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie