Rastislav Búgel Politika

Bolo prvé kolo volieb ZMANIPULOVANÉ? Sú to HOAXY, reaguje štatistický úrad

Prvé kolo prezidentských volieb je za nami, no na internete sa začínajú objavovať dohady, že mohlo byť zmanipulované. Štatistický úrad tieto tvrdenia vyvracia.

Ilustračný obrázok k článku Bolo prvé kolo volieb ZMANIPULOVANÉ? Sú to HOAXY, reaguje štatistický úrad
Zdroj: TASR/Pavol Zachar , TASR/Milan Drozd

„Štatistický úrad SR sa dôrazne ohradzuje voči hoaxom a nepravdivým tvrdeniam, ktoré sa objavili v posledných dňoch v súvislosti s výsledkami 1. kola volieb prezidenta SR 2024,“ píše ŠÚ SR.

Nepravdivé tvrdenia

Na sociálnych sieťach sa totiž objavili dohady o tom, že prvýkrát sa vo voľbách prezidenta hlasy spočítavali elektronicky, čo mohlo spôsobiť manipuláciu výsledkov. Toto tvrdenie je podľa štatistického úradu nepravdivé.

„Tak isto je nepravdivé tvrdenie o náraste viac ako 400-tisíc hlasov pre víťazného kandidáta v posledných fázach sumarizácie priebežných výsledkov. Obe tvrdenia predstavujú cielenú nepravdivú manipuláciu a sú v rozpore s faktami o priebehu sumarizácie výsledkov,“ dodáva Štatistický úrad SR.

Štatistický úrad zverejnil aj 12 bodov, ktoré vyvracajú akúkoľvek manipuláciu pri sčítavaní hlasov:

 1. Hlasy sa sčítavajú vždy ručne vo volebných miestnostiach, realizujú to členovia okrskových volebných komisií delegovaní politickými stranami/hnutiami.
 2. Výsledky ručného sčítania sú uvedené aj v „papierovej“ zápisnici, ktorú skontrolovali a svojim podpisom potvrdili jej správnosť všetci členovia okrskovej volebnej komisie.
 3. Elektronicky sa realizuje sumarizácia výsledkov a po zmene legislatívy v roku 2022 aj vytváranie a odosielanie údajov zápisníc na ich sumarizáciu.
 4. Zmena v porovnaní s predchádzajúcimi voľbami prezidenta v r. 2019 je teda len v tom, že teraz spracovali zápisnicu v zmysle zákona elektronicky všetky okrsky, pred piatimi rokmi to bolo 40 % okrskov.
 5. Elektronické vytváranie zápisníc a elektronické spracovanie výsledkov si teda nemožno zamieňať s elektronickým hlasovaním voličov alebo s elektronickým spočítavaním hlasov volebnými komisiami, tie v slovenskej legislatíve neexistujú (obe činnosti sa realizujú osobne, fyzicky (ručne) vo volebných miestnostiach/o­krskoch).
 6. Je absolútne vylúčená manipulácia s výsledkami v ktoromkoľvek štádiu sumarizácie výsledkov, všetky činnosti realizované Štatistickým úradom SR sú skontrolovateľné.
 7. Údaje na oficiálnej webovej stránke volbysr.sk zodpovedajú papierovým zápisniciam, ktoré schvaľovali a podpisovali členovia okrskových a okresných volebných komisií, ako aj Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán (sú v nich nominanti politických subjektov).
 8. Tvorba a spracovanie zápisníc má zapracovaných niekoľko kontrolných mechanizmov, všetky dáta zverejňované elektronicky zodpovedajú „papierovým“ dátam, ktoré schválili a podpísali volebné komisie.
 9. Hlasovacie lístky a všetky zápisnice volebných komisií sa archivujú.
 10. Sťažnosti na ústavnosť a zákonnosť postupov pri voľbách v rámci právneho systému rieši Ústavný súd SR (zákon 314/2018 o Ústavnom súde). Ten v prípade potreby môže nariadiť ich prekontrolovanie a zistiť, či v procese spracovania výsledkov volieb vznikli pochybenia, aj kto ich spôsobil.
 11. Počítače, ktoré sa využívajú pre sumarizáciu výsledkov, sa nepoužívajú na iné účely.
 12. ŠÚ SR počas volebnej noci zverejňoval priebežné výsledky v 10 minútových intervaloch, časový priebeh publikovaných dát je v tabuľke zverejnenej na webe ŠÚ SR. Dáta jasne dokazujú, že skokový efekt v posledných fázach sumarizácie (pri spočítanosti viac ako 95 % okrskov) pri žiadnom z kandidátov nenastal.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM