Správy Zo zahraničia

Boris Johnson poňal ROZLÚČKU v parlamente po svojom: Hasta la vista, baby!

So svojou funkciou sa odchádzajúci britský premiér rozlúčil svojsky. Zožal potlesk, nie všetci však boli nadšení.

Ilustračný obrázok k článku Boris Johnson poňal ROZLÚČKU v parlamente po svojom: Hasta la vista, baby!
Zdroj: TASR/AP

Britský premiér Boris Johnson v stredu absolvoval svoju poslednú hodinu otázok a odpovedí v parlamente.

Rozlúčil sa slovami: „Hasta la vista, baby.“ Jeho spolustraníci ho odprevadili potleskom postojačky.

Nahnevaná Mayová

Johnsonova predchodkyňa a v súčasnosti poslankyňa Theresa Mayová najprv ostala počas potlesku sedieť. „Napokon vstala s nahnevaným výrazom v tvári a veľmi zreteľne odmietla pridať sa k aplauzu,“ uviedla Sky News.

Johnson vo svojom prejave zdôraznil, že jeho kabinet previedol krajinu pandémiou a „pomáha zachraňovať inú krajinu od barbarstva“.

Svojmu nástupcovi dal niekoľko rád. „Po prvé, ostaňte s Američanmi, stojte pri Ukrajincoch a zasadzujte sa všade za slobodu a demokraciu,“ povedal Johnson. Odporučil aj zníženie daní a dereguláciu podnikateľského prostredia.

Dvaja finalisti

V stredu popoludní sa začalo posledné kolo hlasovania medzi konzervatívnymi poslancami parlamentu, z ktorého vyjdú fináloví dvaja kandidáti na post šéfa strany. O ňom bude rozhodovať členská základňa.

Do stredajšieho kola postúpil v utorok s najvyšším počtom hlasov bývalý minister financií Rishi Sunak, ktorého podporilo 118 zákonodarcov Konzervatívnej strany. Štátna tajomníčka na ministerstve medzinárodného obchodu Penny Mordauntová v utorkovom kole získala 92 hlasov a šéfku britského rezortu diplomacie Liz Trussovú podporili 86 poslanci.

Konzervatívni poslanci začali sériu hlasovaní o novom lídrovi minulý týždeň. O túto funkciu sa oficiálne uchádzalo osem kandidátov. Súčasný predseda strany a zároveň premiér Johnson začiatkom júla oznámil, že z oboch funkcií odstupuje. Jeho nástupca by mal byť známy najneskôr do 5. septembra.

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Zostaňte v obraze! Ďalšie správy z domova i zo sveta

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM