Webnoviny - Svet

Bude V4 bojovať za Balkán?

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 11. októbra (WBN/PR) – Bratislava sa opäť stane centrom diskusie o zásadných zahraničnopoli­tických otázkach. V predvečer očakávaného stretnutia ministrov zahraničných vecí krajín vyšehradskej štvorky a západného Balkánu sa v hlavnom meste Slovenska stretnú poprední predstavitelia mimovládnych organizácií, think-tankov, štátnych inštitúcií a médií z celej Európy a západného Balkánu, aby na expertnej platforme prediskutovali otázku budúcnosti a pokračovania európskeho integračného procesu juhovýchodným smerom.

Konferenciu 21. októbra 2010 zorganizuje Slovenská atlantická komisia v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí Slovenskej republiky a European Stability Institute vo Viedni.

Jej cieľom je zhodnotenie celkového stavu európskeho integračného procesu, ktorý v poslednej dobe ustrnul. Zdôvodňovanie tohto trendu dopadmi globálnej hospodárskej a finančnej krízy je však v kontraste s očakávaním priaznivej európskej odpovede na ambiciózne reformné snahy krajín Západného Balkánu.

Hlavným výstupom z konferencie bude prijatie expertných odporúčaní pre nadchádzajúce rokovanie ministrov. Odporúčania budú intelektuálnym vstupom mimovládneho sektoru a jedným z materiálov, ktoré budú na stretnutí prerokované.

Konferencia ponúkne pôdu na prezentáciu možností oživenia európskeho integračného procesu a európskej perspektívy pre krajiny Západného Balkánu, na ktorej má stredoeurópsky región eminentný záujem. Zúčastnení si tiež vymenia skúsenosti s projektmi rozvojovej pomoci v spomínanej oblasti.

V neposlednom rade má podujatie ponúknuť návrhy a odporúčania pre Slovenskú republiku ako momentálne predsedajúcu krajinu V4 a budúcoročné predsedníctvo Maďarska a Poľska v Európskej rade. Politická konštelácia v súčasnosti prináša jedinečnú príležitosť pre spoločný postup krajín V4 nielen v otázke vzťahov s krajinami Západného Balkánu, ale aj v posilnení vplyvu a významu tohto regionálneho fóra pri kreovaní a prijímaní dôležitých rozhodnutí na európskej úrovni.

Slovenská atlantická komisia www.ata-sac.org

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM