ELA Zo Slovenska

Bude vianočný lockdown? Podľa premiéra sme v pasci: Ľudia by nás zabili, ALE...

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) dlhodobo hovoril iba o dvoch možnostiach: ďalších kolách celoplošného testovania alebo lockdowne. To prvé nevyšlo. Hrozí "vypnutie" krajiny?

Zdroj: TASR/Jakub Popelka

Čo deň, to iná verzia. Čo minister, to iný názor. Témou posledných dní je návrat žiakov do školských lavíc od 7. decembra. Plán z dielne ministerstva školstva na návrat žiakov do škôl v utorok (1. 12.) ústredným krízovým štábom neprešiel. Rodičia, žiaci a školy sa tak v utorok dozvedeli, že 7. decembra sa do škôl „definitívne“ nej­de.

Zase chaos

Čo platilo v utorok, neplatí v stredu. Na Slovensku sa možno v pondelok (7. 12.) predsa len otvoria niektoré školy. Po stredajšom rokovaní vlády to oznámil premiér Igor Matovič (OĽANO) s tým, že preberá pilotné testovanie žiakov na ochorenie COVID-19 do vlastných rúk.

Tvrdí, že už nechce počúvať výhovorky zo strany ministerstva školstva, keďže vidí ochotu niektorých riaditeľov škôl, starostov i primátorov zapojiť sa do testovania. Priznal, že jedna zo škôl, ktorá sa do pilotného testovania zapojí, bude aj súkromná škola, kde chodia jeho dcéry.

Hovorca ministerstva školstva Tomáš Kostelník pre TASR uviedol, že ministerstvo školstva nebude v tejto súvislosti reagovať.

Viac o návrate do škôl sa dočítate TU:

Bude lockdown?

Ministri súčasnej vlády sú nejednotní aj v otázke lockdownu. „Sme v pasci,“ povedal k epidemiologickej situácii v stredu na tlačovke Igor Matovič.

„Čo je väčší zásah do našej slobody? Že keď idem raz za dva týždne nech sa mi pošpára päť sekúnd niekto v nose, alebo to, že zatvárame pred Vianocami všetky obchody?,“ pýta sa premiér.

Štát ma k dispozícii 2,5 milióna antigénových testov, ale na plošné testovanie je ich málo. „Mrzí ma, že za dva týždne nie sú nakúpené žiadne,“ zhodnotil. „Testy nemáme zabezpečené a som zvedavý, kto sem príde pred Vianocami a povie, že bude lockdown,“ uviedol. Pripomenul, že dobrovoľné plošné testovanie nie je riešenie, lebo to nemá žiadnu silu.

„Čiže v tom prípade nám zostal jedine lockdown a vtedy by som čakal celý rad ľudí…mudrlantov, nech sa postavia a povedia: ľudia, bude lockdown, lebo sme okydali niečo, čo fungovalo,“ uviedol Matovič, narážajúc zrejme na kritikov celoplošného testovania aj z radov koalície.

Ak by sa zaviedol lockdown pred Vianocami, „nebudú darčeky…ľudia by nás zabili,“ povedal. „Niečo treba robiť, prizerať sa a nechať to na prírodu sa skončí katastrofou,“ dodal premiér.

O lockdowne pritom premiér hovoril už viackrát. Došlo by však k nemu iba v prípade, že ľudia by sa začali správať „drasticky nezodpovedne“, čo nepredpokladá. Uviedol to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy začiatkom novembra.

„Pokaziť si to môžeme len my spolu, keď si začneme užívať ako cez leto, lebo nám nič nehrozí a dáme rúška dole,“ poznamenal Matovič.

Odlišné názory

Naopak, minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) ešte pred stredajším rokovaním vlády uviedol, že verí, že vianočný lockdown príde prirodzene a podarí sa upokojiť situáciu. Zároveň poukázal na to, že situácia s novým koronavírusom na Slovensku je mierne negatívna, ale „nie je tragická“.

Počas vianočných sviatkov budú ľudia podľa Naďa viac doma. Pripustil však, že sa medzi sebou budú aj navštevovať, ale nebude to až taká veľká mobilita. „Dovtedy musí vláda, špeciálne minister školstva, nájsť riešenie, aby to prešlo cez odborníkov, aby sme deti dostali od januára do škôl," poznamenal minister obrany.

Marek Krajčí (OĽANO) by sa lockdownu počas vianočných sviatkov rád vyhol.

Poslanec Národnej rady SR Ladislav Kamenický z opozičného Smeru-SD kritizoval, že sa prezentujú iba dve alternatívy riešenia pandemickej situácie – tvrdý lockdown alebo testovanie.

Považuje za chybu, že pri plošnom testovaní neboli ľudia po pozitívnom výsledku antigénového testu pretestovaní PCR testom. „Štatistiky, ktoré máme, sú také skreslené, že z toho nevieme absolútne nič,“ poznamenal v nedeľnej (29. novembra) diskusnej relácii TV Markíza Na telo.

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie