Webnoviny - Svet

Budova trnavského gymnázia skončí v nadácii

WEBNOVINY.SK

TRNAVA 17. októbra (WEBNOVINY) – Založením spoločnej nadácie má skončiť dlhoročný spor Trnavského samosprávneho kraja a Trnavskej arcidiecézy o vlastníctvo historickej budovy gymnázia v centre Trnavy.

Arcidiecéza by budovu vložila do nadácie, ktorá bude slúžiť na verejnoprospešné účely. Jej spoluzakladateľmi majú byť aj Trnavský samosprávny kraj a mesto Trnava.

Vyplýva to z návrhu župana Tibora Mikuša, ktorý zaslal primátorovi krajského mesta Vladimírovi Butkovi. O vstupe mesta do nadácie a výške jeho majetkovej účasti budú rozhodovať poslanci.

Kraj a cirkev sa o budovu súdili od roku 2000. Po nástupe Róberta Bezáka na post arcibiskupa obe strany súdny spor prerušili s tým, že ide o majetkový konflikt, ktorý je možné vyriešiť mimosúdnou cestou. Tou by mala byť práve nadácia, ktorá by sa orientovala na vzdelávacie a kultúrne aktivity.

Podľa listu vlastníctva je majiteľom rozsiahlej budovy v centre mesta Rímskokatolícka cirkev – Trnavská arcidiecéza, do roku 2005 v nej sídlilo Gymnázium Jána Hollého. Poslední žiaci z budovy odišli vlani. Krajský úrad v Trnave ako vtedajší zriaďovateľ gymnázia podal v roku 2000 žalobu o určenie vlastníctva, pretože podľa jeho názoru bola budova cirkvi v rámci reštitúcií vydaná nezákonne.

Trnavský samosprávny kraj sa stal účastníkom súdneho konania prechodom kompetencii v oblasti stredného školstva v roku 2004. Historická budova gymnázia je v súčasnosti prázdna, Gymnázium Jána Hollého má nové priestory.

V budove na Hollého ulici sídlilo od roku 1616 Jezuitské gymnázium. Štátne gymnázium v nej začalo fungovať po roku 1919. V roku 1914 sa toto gymnázium stalo Arcibiskupským gymnáziom.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM