Webnoviny - Svet

BUGÁR: Most-Híd nemá oficiálne vzťahy s Fideszom

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Nina Bednáriková BRATISLAVA 30. septembra (WEBNOVINY) – Most-Híd podľa predsedu strany Bélu Bugára nemá oficiálne vzťahy s maďarskou stranou Fidesz. „Fidesz i maďarská vláda sa musia rozhodnúť o ich inštitucionali­zovaní,“ uviedol Bugár dnes pred novinármi. Podľa neho maďarská vláda hovorí, že chce spolupracovať na Slovensku s etnickou stranou. Most-Híd však takou stranou podľa Bugára nie je, lebo v strane sú Maďari, Slováci, Rusíni a ďalšie národnosti. „Musia si to v hlavách usporiadať,“ dodal.

Strana Most-Híd zatiaľ podľa Bugára nedostala pozvánku na stretnutie Fóra poslancov Karpatskej kotliny. Bugár upozornil, že pre jeho stranu je neuralgickým bodom uznesenie maďarského parlamentu, ktorým je fórum akoby podriadené maďarskému zákonodarnému zboru. Zároveň však dodal, že ak by pozvanie dostali, na rokovanie fóra by jedenkrát prišli, a tam by o tejto svojej výhrade hovorili.

Bugár s predstaviteľmi Most-Híd sa dnes v straníckej centrále stretol so zástupcami maďarského parlamentného výboru pre zahraničie. Stretnutie bolo podľa neho veľmi užitočné, pretože aj poslanec maďarskej strany Jobbik bol príjemne prekvapený z informácií z prvej ruky. Bugár chce, aby slovenský a maďarský zahraničný výbor rokovali aj o iných dôležitých veciach ako sú národnostné otázky.

Bugár avizoval, že na budúci týždeň sa začnú rokovania o slovenskej novele zákona o štátnom občianstve. Upozornil, že KDH hlasovalo za v súčasnosti platnú zákonnú úpravu. „Problém je, ako z toho vycúvať,“ povedal. Cieľom jeho strany je, aby štátne orgány SR nemohli trestať občanov za zisk iného štátneho občianstva. Podľa Bugára ak minister vnútra Daniel Lipšic bude chcieť v tomto zákone sankcie ponechať, porušuje tým programové vyhlásenie vlády. Bugár tiež avizoval, že na budúci rok koalícia predloží zmenu zákona o používaní geografických názvov a tiež zákon o financovaní kultúr národnostných menšín.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM