Zo zahraničia

Čaká Rusov osud, aký postihol Napoleona či Hitlera? Ťaženie vojsk môže spomaliť "rasputica"

Povestné ukrajinské blato už spôsobilo komplikácie aj Rusom. Bolo zaznamenaných niekoľko prípadov, keď ruské tanky a iné vozidlá na poliach uviazli. Vojaci ich teda opustili a odišli po svojich.

Ilustračný obrázok k článku Čaká Rusov osud, aký postihol Napoleona či Hitlera? Ťaženie vojsk môže spomaliť "rasputica"
Zdroj: TASR/AP

Ruská armáda, ktorá nedokázala v počiatočnej fáze vojenskej invázie na Ukrajinu dosiahnuť „rozhodujúci pokrok“, môže čeliť ďalšej výzve, napísala agentúra AFP. Tou výzvou je podľa nej teplejšie počasie a s ním spojený rozbahnený terén.

Povestné ukrajinské blato

„Rovnako ako armády Napoleona a Hitlera aj ruské mechanizované divízie budú pravdepodobne spomalené alebo zastavené, keď sa z nespevnených ciest stanú zradné močiare, ktoré miestni označujú termínom rasputica,“ napísala AFP.

Rasputica označuje jav vyskytujúci sa pravidelne dvakrát do roka, keď je možné po nespevnených cestách na Ukrajine, ale aj v Bielorusku a Rusku prejsť len s veľkými ťažkosťami.

Vojenskí historici sa podľa AFP zhodli na tom, že rasputica dokáže prekaziť aj postup najmocnejších armád. Povestné ukrajinské blato už spôsobilo komplikácie aj Rusom.

„Bolo zaznamenaných niekoľko prípadov, keď ruské tanky a iné vozidlá na poliach uviazli. Vojaci ich teda opustili a odišli po svojich,“ uviedol ukrajinský vojenský analytik Mykola Beleskov.

Francúzsky vojenský historik Michel Goya tvrdí, že zhoršovanie podmienok prinúti ruských generálov využívať hlavné cestné ťahy, čo urobí ich techniku zraniteľnejšou.

Prečítajte si aj

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM