Tunde Rôzne

Čakáte bábätko? Je tu nový trend, ako byť ekologickou i ekonomickou mamičkou

Novorodenci rastú ako z vody! Tak prečo vyhadzovať peniaze na oblečenie pre bábätko, keď si ho môžete prenajať?

Ilustračný obrázok k článku Čakáte bábätko? Je tu nový trend, ako byť ekologickou i ekonomickou mamičkou
7
Galéria

Každá mamina dobre vie, že šatenie bábätka nie je lacnou záležitosťou. A to hlavne preto, že rastú ako z vody. To, čo im dnes padlo ako uliate, o týždeň na ne už nenatiahnete. A tak opäť vyrážate na nákupy.

Drahé a neekologické

Tento nekonečný príbeh spôsobuje, že oblečenie sa nestihne opotrebovať a takmer nové vecičky končia na dne skrine nevyužívané. Nehovoriac o tom, aké je to extrémne neekologické. Svoje o tom vedia aj mamičky Jaroslava Šulejová a Lucia Podhorná, ktoré stoja za projektom Eko KoloVrátok.

Projekt umožňuje požičať si a následne vrátiť detské oblečenie do kolobehu, kde si ho môže opäť prenajať niekto ďalší.

„Celý príbeh začal pred pár rokmi, keď si jedna z nás ako čerstvá mamina prečítala krátky článok o systéme požičiavania balíkov s detským oblečením v krajinách severnej Európy,“ vysvetľujú zakladateľky projektu s tým, že Eko KoloVrátok vznikol najmä z ekologických dôvodov.

„Fast fashion nás, bohužiaľ, naučila zohnať si oblečenie lacno, ale nenaučila nás pozerať cez pár kopcov dopredu. Práve ochrana životného prostredia je pre nás veľmi dôležitá a aj takto prispievame k jeho udržateľnosti. Zároveň si však uvedomujeme, že kvalitné oblečenie je veľmi drahé, a preto jeho prenájom v sebe spája okrem ekologických benefitov aj ekonomické, avšak bez kompromisov v kvalite,“ dodala Jarka.

Pre parádnice aj fešákov

Mamičky si môžu prenajať letný a zimný balíček oblečenia. Oba sú vyskladané z 15 najzáklad­nejších kúskov, ktoré bábätko v danom ročnom období potrebuje. Všetky vecičky sú unisex, čiže sú vhodné pre malé parádnice, aj malých fešákov.

Na výber farby či potlače ale zabudnite. Všetky balíčky sú rovnaké, a tak pri objednávaní nepresedíte hodiny, ako pri bežných internetových nákupoch. Ušetrený čas môžete stráviť plnohodnotne so svojím drobcom. „V budúcnosti však nevylučujeme, že obsah balíčkov pozmeníme či doplníme na základe referencií od našich zákazníkov,“ vysvetľuje Jarka.

Oblečenie z Eko KoloVrátku je ušité z prírodnej certifikovanej bio bavlny, pri ktorej pestovaní nebola používaná žiadna chémia a ľudia dostali spravodlivo zaplatené.

„Nepodporujeme lacnú pracovnú silu v rozvojových krajinách, kde ľudia šijú mnoho krát v neľudských podmienkach a dochádza aj k detskej práci,“ vysvetľuje Jarka.

Je to bezpečné?

Keďže sa vecičky vracajú do kolobehu, prirodzene sa naskytá otázka, či sú po poslednom použití dostatočne vyčistené. Jarka s Luciou mysleli na všetko. V balíčku si okrem oblečenia nájdete aj bio prací tekutý prostriedok a žlčové mydlo na škvrny, ktoré slúžia na ošetrenie oblečenia pred vrátením. Po tom, ako všetko vrátite, budú ešte profesionálne ekologicky vyčistené.

Každý kúsok z balíčka sa dá zapožičať maximálne päťkrát. A to preto, aby spĺňal 100 % nositeľný stav. „Iba vtedy, ak budeme ponúkať kvalitný produkt, sa môže Eko KoloVrátok točiť naďalej dokola,“ hovorí Jarka.

Oblečenie, ktoré sa vráti od piatej „nájomníčky“, bude vyradené a poputuje do nemocníc či detských domovov.

Balíček s oblečením pre bábätko si môžete prenajať za 44 eur na mesiac. Ak by ste ho chceli mať dlhšie, môžete si dobu prenájmu predĺžiť, a to vždy o jeden mesiac. Až kým z nich bábätko nevyrastie.

Šikovné maminy plánujú tento rok svoju ponuku rozšíriť aj pre deti staršie ako jeden rok. „Súčasne by sme rady rozšírili náš sortiment o špecifické kúsky, a to napríklad prenájom zimných kabátikov a fusakov, ktoré môžu byť obzvlášť drahé, keď sa využívajú na takú krátku dobu,“ dodala Jarka.

Prenájom oblečenia pre bábätká
7
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie