Webnoviny - Svet

Čaplovič nad dovolenkou ešte neuvažuje

WEBNOVINY.SK

Foto: Ilustračné foto SITA/Nina Bednáriková BRATISLAVA 10. júla (WEBNOVINY) – Bývalý podpredseda vlády, dnes poslanec Národnej rady za Smer-SD Dušan Čaplovič je plný elánu. “Nebude žiadna dovolenka zatiaľ, musím si dať veci do poriadku,” zareagoval na otázku, či sa po odchode z vládneho postu chystá oddychovať. “Exekutíva je ďaleko náročnejšia práca, každodenná. Ja však budem každodenne pracovať aj ako poslanec Národnej rady,” vyhlásil. Čaplovič sa stal šéfom parlamentného školského výboru, v ktorom sa chystá zaviesť jasné pravidlá. “Zasadne ešte výbor, kde si rozdelíme úlohy, ja budem mať chuť, aby každý člen dostal svoju úlohu,” priblížil svoje plány. Plnenie úloh chce vyhodnocovať štvrťročne. “Ja som bol zvyknutý ako podpredseda akadémie, aby všetko bolo perfektne manažované,” vysvetlil. Ako opozičný poslanec chce stavať na odborných argumentoch a nemieni robiť politiku založenú na princípe oko za oko, zub za zub.

“Na dovolenku sa dúfam chystám,” odpovedal exminister kultúry Marek Maďarič, ktorý tiež od piatku zasadol do poslaneckej lavice. O tom, kedy a kam odcestuje, však ešte nie je rozhodnuté. Ako tvrdí, na prácu poslanca sa teší. “Bude to určite zaťažené menšou zodpovednosťou ako pozícia ministra,” je presvedčený. Maďarič sa bude snažiť byť kvalitným poslancom vystupujúcim odborne a keď to bude namieste, aj kriticky.

O dovolenke bývalého ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka, ktorý je v pléne úplným nováčikom, rozhodne manželka. “Je to na nej, kde rozhodne, tam pôjdem,” povedal. Strach z poslancovania Jahnátek nemá. “Myslím si, že na ministerstve som mal hektickejšiu dobu a oveľa viac komplikácií ako tu v parlamente,” uviedol. Zaúčať sa ničomu podľa vlastných slov nemusel. „Každý, kto má IQ nad 60, to pochopí,“ je presvedčený. V pléne chce vystupovať len v odbornej rovine. “Budem sa pripájať do diskusií tam, kde sa bude jednať o nejaké vecné problémy, ktoré sa týkajú hlavne hospodárstva. Túto problematiku si budem ozaj dôsledne strážiť,“ zdôraznil.

„Prvé hlasovanie bolo výrazne jednoduchšie ako exekutíva,“ zhodnotil svoj prvý deň v pléne bývalý minister zdravotníctva Richard Raši. „Budem terajšiu koalíciu kontrolovať na každom kroku,“ tvrdí. V parlamente chce byť ako opozičný poslanec tvrdý, ale férový. Na dovolenku by chcel ísť s deťmi k moru. Určite to bude na nejakej piesočnatej pláži, lebo jeho deti sú ešte malé.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM