Webnoviny - Svet

Čaplovič odvolal šéfa meteorológov, menovaného Izákom

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 5. októbra (SITA) – Vicepremiér Dušan Čaplovič odvolal generálneho riaditeľa Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu (SHMÚ) Jána Kucharčíka. Do výberového konania bude meteorológom šéfovať Pavol Nejedlík.

Čaplovič považuje zmenu vo vedení SHMÚ za dôležitý krok, ktorým sa hydrometeorolo­gickému ústavu vráti prestíž a transparentnosť. Očakáva, že Nejedlík udrží profesionalitu, transparentnosť pri verejných obstarávaniach a otvorenú, aktívnu komunikáciu aj na medzinárodnej úrovni.

Kucharčíka vymenoval exminister životného prostredia za SNS Jaroslav Izák 1. mája 2007. Čaplovič ho po prevzatí rezortu 30. augusta odvolal. Keďže Nejedlík bol na medzinárodnej konferencii, SHMÚ riadi oddnes. Pavol Nejedlík pôsobil na rôznych pozíciách v Slovenskom hydrometeorolo­gickom ústave, ale aj v prostredí Európskej komisie a Európskej nadácii pre vedu, uviedol Čaplovičov hovorca Michal Kaliňák.

Čaplovič už 8. septembra zakázal rozpočtovým i príspevkovým organizáciám ministerstva životného prostredia (MŽP SR), štátnym podnikom a Environmentálnemu fondu rozhodovať o svojich veciach a podpisovať zmluvy a dohody. Pred každým takýmto krokom musia písomne informovať vicepremiéra a získať jeho súhlas. „Ukladám zdržať sa podpisovania zmlúv a dohôd…Ďalej ukladám zdržať sa akejkoľvek riadiacej, rozhodovacej a organizačnej činnosti,“ uviedol Čaplovič v príkaze.

Kontrolou plnenia príkazu poveril štátnych tajomníkov MŽP. Jaroslav Jaduš (ĽS-HZDS) dohliada na Slovenský hydrometeorologický ústav, Slovenskú agentúru životného prostredia, Zoologickú záhradu, Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, Štátnu ochranu prírody a Moldavský recyklačný podnik – štátny podnik v Moldave nad Bodvou. Miloslav Šebek (Smer-SD) má na starosti Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, Slovenské banské múzeum, Výskumný ústav vodného hospodárstva a tri štátne podniky – Vodohospodársku výstavbu, Slovenský vodohospodársky podnik a Hydroconsult.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM