Správy

Čaputová bije na poplach! Chudoba už hrozí aj živnostníkom a malým podnikateľom

Až štvrtina slovenských domácností nemá žiadnu finančnú rezervu. V riziku chudoby sa podľa hlavy štátu pre pandémiu ocitli aj živnostníci a drobní podnikatelia.

Ilustračný obrázok k článku Čaputová bije na poplach! Chudoba už hrozí aj živnostníkom a malým podnikateľom
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

„Sociálne dosahy pandémie a obnovu hospodárstva považujem za kľúčovú prioritu a z mojej pozície sa jej budem v najbližšom období venovať." Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla na sociálnej sieti po diskusii s odborníkmi na sociálnu a ekonomickú oblasť, ktorých v stredu prijala v Prezidentskom paláci.

Zdôraznila, že štvrtina domácností nemá žiadnu finančnú rezervu a pätina má menšie úspory ako dva mesačné platy.

Dodala, že k skupinám, ktoré žili v riziku chudoby už pred pandémiou, sa pridali teraz napríklad živnostníci, drobní podnikatelia či ľudia s nepravidelným príjmom.

„Medzi návrhmi, ktoré by pomohli rýchlo kompenzovať dosahy pandémie, odborníci uviedli flexibilnejšie podmienky na poberanie dávky v nezamestnanosti, rozšírenie možností poberania príspevku na bývanie, zvýšenie príspevku, na ktorý sú odkázaní ľudia v hmotnej núdzi, výraznejšiu podporu v rekvalifikácii a pri vyhľadávaní zamestnania zo strany úradov práce," podotkla Čaputová.

Doplnila, že pre zlepšenie sociálnej situácie je potrebné nielen opätovné naštartovanie ekonomiky. Pomoc by preto nemala len kompenzovať straty z minulosti, ale zasiahnutým sektorom by mala vytvoriť priestor na rozvoj a modernizáciu podnikania. „Zhodli sa tiež na tom, že sociálnu a ekonomickú obnovu po pandémii zvládneme lepšie a efektívnejšie v užšej spolupráci so samosprávami, podnikateľmi a mimovládnym sektorom," poznamenala.

Ilustračné foto

Pandemická situácia na Slovensku

Dnes sme v situácii, keď takmer štvrtina domácností nemá žiadnu finančnú rezervu a ďalších 20 percent má menšie úspory...

Posted by Zuzana Čaputová on Wednesday, April 21, 2021
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM