MI Zo Slovenska

Čaputová pochválila ľudí a “vyfackala” všetky vlády: Kto dostal väčšiu nakladačku?

Deti sa učia veci, ktoré nepotrebujú, štátna pomoc v koronakríze sa vypláca veľmi pomaly a politici sa len prizerali, ako lotri rozkrádali štát - uviedla prezidentka.

Ilustračný obrázok k článku Čaputová pochválila ľudí a “vyfackala” všetky vlády: Kto dostal väčšiu nakladačku?
5
Galéria
Zdroj: TASR
Ktorá vláda je najviac zodpovedná za súčasný stav v krajine?

Poslanci si správu prezidentky Zuzany Čaputovej o stave republiky vypočuli v tichosti. Hoci v minulosti bolo zvykom, že hlavu štátu pri takejto príležitosti prerušovali aj potleskom, Zuzana Čaputová sa tohto ocenenia dočkala len formálne na záver. Ani sa nemožno čudovať, pretože politikov bez ohľadu na stranícke tričko nešetrila.

Tvrdé slová

Igorovi Matovičovi sa zrejme nepočúvali dobre prezidentkine slová, ktorými narážala na jeho neochotu zrušiť núdzový stav:

“Pri rušení opatrení treba správne určiť moment, kedy si už bezpečnostná alebo hygienická situácia obmedzenie slobôd nevyžaduje. Pretože akákoľvek reštrikcia a obmedzenia sú len nástrojom, a nie cieľom samotným.”

Prezidentka poukázala aj na pomalú štátnu pomoc podnikateľom a ľuďom, ktorých zasiahla koronakríza a oni museli nekonečne dlho čakať na peniaze od štátu.

Na jednej strane prezidentka uznala, že to nebolo neochotou vlády im pomôcť. Na vine je skrátka celkový stav slovenskej administratívy, ktorá už roky chátra.

Na druhej strane však Zuzana Čaputová jasne povedala, že problémom bola aj samotná ponuka pomoci, v ktorej sa mnohí ľudia v núdzi jednoducho nenašli, alebo sa o ňu radšej ani neuchádzali. Odradila ich totiž veľká administratívna náročnosť a papierovačky.

Konzervatívnym koaličným poslancom sa zrejme nepočúvali dobre ani prezidentkine slová na adresu nových snáh o sprísnenie interrupcií. Zdôraznila, že jej je ľúto, že sa o týchto citlivých témach nevedie poctivá spoločenská a odborná debata.

Prezidentka v tejto súvislosti pripomenula koaličníkom, že po voľbách sľúbili, že budú myslieť aj na záujmy liberálne zmýšľajúcich ľudí a menšín, ktoré nemajú v parlamente zastúpenie.

Pellegrini a Fico na muške

Pregĺgať horké sliny mohli aj bývalí premiéri. Peter Pellegrini sa mohol nájsť v kritike digitalizácie verejnej správy, ktorá v čase koronakrízy úplne zlyhala, hoci sa na jej budovanie minuli stovky milónov eur.

Je to oblasť, za ktorú bol v minulosti zodpovedný a kritizovaný práve P. Pellegrini ešte ako vicepremiér. “Potvrdilo sa, že predchádzajúca kritika nemala len politický charakter, ale je vecným zhodnotením reálneho stavu,” uviedla prezidentka Čaputová.

V pléne prezidentku ticho počúval aj poslanec Robert Fico. Práve jeho éry sa týkala prezidentkina rečnícka otázka, ktorá zaťala do živého:

“Ako je možné, že až tragická smrť dvoch mladých ľudí a jej vyšetrovanie priniesli odhalenia o zneužívaní moci na súdoch a prokuratúre?”

A hlava štátu pokračovala ďalej vo vymenovávaní fatálnych zlyhaní štátu v čase Ficovej vlády, ktoré umožnili vznik obludnej korupčnej siete podvodníkov, politikov, sudcov a prokurátorov.

Ako sa to teda mohlo stať? “Odpoveď je pomerne jednoduchá – lebo im v tom nikto nezabránil,” dodala Zuzana Čaputová.

Slová chvály

Hlava štátu našla aj niekoľko svetlých bodov, za ktoré pochválila súčasnú i predchádzajú­cu vládu:

“Končiaca vláda Petra Pellegriniho i nastupujúca vláda Igora Matoviča urobili správne rozhodnutia v správnom čase, čo prispelo k tomu, že Slovenská republika má v porovnaní so susedmi najmenej obetí na ochorenie COVID-19.”

Najviac ocenenia si z úst prezidentky odniesli bežní ľudia – zdravotníci, sociálni pracovníci, vodiči, predavačky, poštári, policajti, učitelia, vojaci a mnohí ďalší, vďaka ktorým Slovensko prekonalo najťažie obdobie.

Zuzana Čaputová nevynechala ani tému tisícov rodičov, ktorí sa v čase zavretých škôl museli zmeniť na domácich učiteľov. Mohli tým lepšie oceniť prácu pedagógov a zároveň zistiť, že deti sa často v škole učia veci, ktoré vôbec nepotrebujú.

“Dôkladné prehodnotenie školských osnov bude nevyhnutným dôsledkom skúsenosti z vyučovacieho procesu počas krízy,” dodala Zuzana Čaputová.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM