MI Zo Slovenska

Čaputovej partner Rizman bráni prezidentku v boji s premiérom. Čo odkázal Matovičovi?

Predseda vlády čoraz viac kritizuje prezidentku Čaputovú, ak si dovolí namietať nedostatky v zákonoch, ktoré jej poslanci posielajú na podpis. Prezidentkin partner sa už musel ozvať.

Ilustračný obrázok k článku Čaputovej partner Rizman bráni prezidentku v boji s premiérom. Čo odkázal Matovičovi?
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Najnovšie hlava štátu vetovala zákon o elektronických komunikáciách, ktorý smeráci posmešne nazývajú aj špicľovací zákon. Jeho podstatou bolo, aby si hygienici mohli vyžiadať od mobilných operátorov telefónne čísla ľudí, ktorí vycestovali do rizikových krajín. Podľa premiéra tým prezidentka hádže vláde polená pod nohy. Prezidentský úrad sa bráni.

Kto je tu zlý?

Hygienici chceli vďaka získaným telefónnym číslam kontrolovať, či sa skutočne každý človek prichádzajúci z rizikovej krajiny nahlásil a podstupuje domácu karanténu.

Teraz na to môžu zabudnúť. Premiér vyhlásil, že prezidentka vetovaním zákona vzala vláde najsilnejšiu zbraň proti koronavírusu.

“Považujem to za mimoriadne nezodpovedné konanie prezidentského úradu… takúto zbraň sme v tejto chvíli mali využiť mali a v tomto prípade to považujem za nadprácu prezidentského úradu," vyhlásil v stredu Igor Matovič na tlačovej konferencii.

Z prezidentského paláca zakrátko prišla diplomatická odpoveď, aby si poslanci najprv urobili poriadne svoju prácu:

"Keďže Ústavný súd nedávno pozastavil účinnosť obdobnej právnej úpravy, prezidentka je presvedčená, že ani schválený zákon by neprešiel testom ústavnosti. Jeho znenie by viedlo k aplikačným problémom,” uviedol hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Rizman vstupuje do hry

Prezidentkin partner Juraj Rizman sa Zuzany Čaputovej zastáva. Na svojom profile na Facebooku zareagoval na Matovičove útoky:

„Prezidentke záleží na tom, aby sme prijímali efektívne opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu, ale musia byť aj v súlade s ústavou…,“ napísal J. Rizman.

Niektorí diskutujúci pod jeho statusom využili situáciu a označili celú pandémiu a krik okolo koronavírusu za “bullshit”, teda hlúposť. To však Juraj Rizman odmietol a trefne pomenoval situáciu:

“Ja si nemyslim, že pandémia je bullshit… Bullshit je urobiť niečo zle (zákon) a vinu hádzať na niekoho, kto na chyby upozorní (s cieľom vec v konečnom dôsledku zlepšiť tak, aby bola funkčná a v súlade s ústavou),” uviedol prezidentkin partner a poslal tým I. Matovičovi jasný odkaz.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie