Webnoviny - Svet

Čečencov zatiaľ Slovensko do Ruska nevydá

WEBNOVINY.SK

Rusko-čečensky konflikt vyvolal veľké škody na oboch stranách.Foto: SITA/APBRATISLAVA 24. novembra (WEBNOVINY) – Európsky súd pre ľudské práva predĺžil na dobu neurčitú platnosť predbežného opatrenia z 15. novembra v prípade Čečenských utečencov Aliho Ibragimova a Anzora Čentieva, ktorí prišli pred pár rokmi cez Ukrajinu na Slovensko po tom, ako v rusko-čečenskom konflikte bojovali na strane povstalcov.

U nás teraz opäť žiadajú o azyl. Na prípad upozornil denník Sme. O vydanie dvojice žiada našu krajinu Rusko, ale Čečenci sa obrátili na štrasburský súd. Ten síce ich sťažnosť najprv neprijal, ale oni sa proti tomu odvolali s odôvodnením, že ich právny zástupca nedostatočne obhajoval. Súd vydal predbežné opatrenie, ktorému teraz predĺžil platnosť.

„Vyplýva z neho, že by sťažovatelia Ibragimov a Čentiev nemali byť vydaní do Ruskej federácie,“ uviedol hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla. ESĽP zároveň vyzval zúčastnené strany, aby ho informovali o prípadnom ďalšom vývoji vnútroštátneho konania týkajúceho sa sťažovateľov ako aj o prípadnej zmene ich situácie. Pôvodná platnosť predbežného opatrenia bola do 23. novembra do 18:00.

Hrozil im trest smrti Európsky súd pre ľudské práva najprv 14. septembra vyhlásil sťažnosť Ibragimova a Čentieva za neprijateľnú. Podľa vtedajšieho verdiktu neexistujú dôvody domnievať sa, že Ibragimov a Čentiev budú v prípade vydania do Ruskej federácie vystavení riziku zlého zaobchádzania alebo trestu. ESĽP sa tak stotožnil s názorom vnútroštátnych súdov, vrátane ústavného.

Podobne, ako v prípade Šamajev a ďalší proti Gruzínsku a Rusku, európsky súd uznal záruky, ktoré slovenským orgánom poskytol generálny prokurátor Ruskej federácie. V nich sa zaručil, že na sťažovateľov nebude aplikovaný trest smrti a nebudú podrobení zaobchádzaniu, ktoré by bolo v rozpore s Európskym dohovorom o ľudských právach.

Noví obhajcovia podľa Sme teraz súd upozornili na osud Zubaira Zubaireva. Ten sa dobrovoľne vrátil z Rakúska, aby navštívil chorú matku. Uveril sľubom ruského a čečenského vedenia o amnestiách pre účastníkov čečenského odporu. Po návrate skončil vo väzení, kde ho mučili. Na žiadosť europoslancov sa zúčastnil na vyšetrovaní prípadu jeho neľudského zaobchádzania aj aktivista v oblasti ľudských práv Imran Ežiev, ktorý je súčasne novým obhajcom dvojice Ibragimov-Čentiev. Podľa denníka nebyť jeho, Zubairev už zrejme nežije.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM