Zo zahraničia

Česi spomínali na Havla na koncerte aj omši: Vence a kvety nosili nielen k hrobu

Od smrti posledného československého prezidenta Václava Havla uplynulo už desať rokov. V Česku sa preto konali viaceré spomienkové akcie.

Ilustračný obrázok k článku Česi spomínali na Havla na koncerte aj omši: Vence a kvety nosili nielen k hrobu
Zdroj: TASR

Na rôznych miestach Česka sa v sobotu konali spomienkové akcie pri príležitosti desiateho výročia úmrtia dramatika, disidenta, vedúcej postavy Nežnej revolúcie, československého a českého prezidenta Václava Havla.

Spomienkový koncert

„Mŕtvi ožijú vo chvíli, keď sa na nich myslí,“ povedal na úvod spomienkového koncertu v pražskej Lucerne herec a moderátor večera Ondřej Lechnýř.

Ako informoval spravodajský web iDnes.cz, okrem hudby na koncerte zazneli aj svedectvá jeho blízkych spolupracovníkov a priateľov: vystúpil napr. Havlov bývalý tlačový hovorca Ladislav Špaček, režisér Václav Marhoul, ekonóm Tomáš Sedláček alebo Šimon Pánek a Ján Hřebejk.

Celý koncert uzavrela symbolicky pieseň Modlitba pre Martu.

V pamäti osobností

Producent projektu Robin Suchánek oslovil aj štyri desiatky osobností, ktoré na Václava Havla spomínajú a ktorých odpovede sú dostupné na YouTube kanáli.

Sú medzi nimi bývalý rakúsky prezident Heinz Fischer, britský dramatik a oscarový scenárista Tom Stoppard, americká speváčka Suzanne Vega, spisovateľka Martina Formanová, diplomat a pedagóg Martin Palouš, spoluzakladateľ hnutia Verejnosť proti násiliu Fedor Gál, herec a režisér Jan Kačer.

Vence aj omša

V sobotu od ranných hodín ľudia prinášali vence a kvety a zapaľovali sviečky pri Havlovom hrobe na Vinohradskom cintoríne. Na exprezidenta od rána spomínali aj politici, niektorí osobne, iní na sociálnych sieťach. V mnohých mestách pripravili rôzne akcie na Havlovu počesť.

Na Havla sa spomínalo aj na Hrádečku na Trutnovsku, kde mal niekdajší disident chalupu a kde aj 18. decembra 2011 zomrel.

V sobotu o 11.00 hod. sa v Katedrále sv. Víta na Pražskom hrade konala omša za Václava Havla, ktorú odslúžil kardinál Dominik Duka. Portál iDnes.cz dodal, že oboch mužov spájalo priateľstvo i rovnaká minulosť – obaja boli svojho času väznení na Boroch.

archívne foto

Ďalšie aktuálne správy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM