Správy Zo Slovenska

Česi zaviedli na hraniciach so Slovenskom VEĽKÉ KONTROLY: Posvietia si aj na vlaky

Počty zadržaných migrantov za posledné dva mesiace prevýšili podľa českej polície migračnú krízu z roku 2015. Česi preto ohlásili cvičenie.

Ilustračný obrázok k článku Česi zaviedli na hraniciach so Slovenskom VEĽKÉ KONTROLY: Posvietia si aj na vlaky
Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Česká republika na slovenských hraniciach začala v utorok ráno cvičenie, ktoré má preveriť výkonnosť bezpečnostných zložiek. Na hraničných priechodoch sú preto dočasne zavedené kontroly. Informuje o tom spravodajkyňa TASR v Prahe na základe oznámenia Polície ČR.

Situácia s migrantmi

„Začalo sa cvičenie Morava. Polícia, armáda a colná správa cvičia fiktívnu situáciu, keď vláda z dôvodu nelegálnej migrácie nariadila zatvoriť hranice so Slovenskom,“ napísala na sociálnej sieti Twitter česká polícia.

Podobné cvičenia sa podľa českého ministra vnútra Víta Rakušana konajú pravidelne. „Je potrebné pripravovať sa na to, ak by nastala mimoriadna situácia,“ povedal na tlačovom brífingu Rakušan. Počty zadržaných migrantov za posledné dva mesiace prevýšili podľa českej polície migračnú krízu z roku 2015. Je potrebné minimalizovať negatívne dopady migrácie, ktoré by mohli mať vplyv na život českých občanov, uviedol český minister.

Problémoví prevádzači

„V rámci opatrení na hranici so Slovenskom (česká) polícia robí kontroly na miestach bývalých priechodov aj vo vlakoch. Denne zaisťuje okolo stovky nelegálnych migrantov, s ktorými robí ďalšie úkony,“ povedal policajný prezident Martin Vondrášek s tým, že aktuálne sa v Česku vedie trestné konanie s 55 prevádzačmi.

Podľa policajného prezidenta sú utečenci zo Sýrie, Afganistanu či Turecka na území Českej republiky nelegálne na rozdiel od utečencov z Ukrajiny. Preto sa podľa neho musia tieto utečenecké vlny oddeliť.

„Sme ôsma najbezpečnejšia krajina na svete a robíme všetko pre to, aby to tak zostalo. Pred nelegálnou migráciou nebudeme zatvárať oči,“ dodala česká polícia na Twitteri.

Cvičenie je naplánované na 48 hodín a okrem polície sa doň zapojí aj armáda a colná správa.

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Zostaňte v obraze! Ďalšie správy z domova i zo sveta

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM