Cestovanie

Cestujete do EXOTIKY? Pozor na maláriu! Na Slovensku evidujú zvýšený počet prípadov

Malária je najnebezpečnejšia exotická infekčná choroba. Za posledné mesiace už evidujú na Slovensku niekoľko ťažkých prípadov. Ako sa chrániť?

Ilustračný obrázok k článku Cestujete do EXOTIKY? Pozor na maláriu! Na Slovensku evidujú zvýšený počet prípadov
Zdroj: www.pexels.com , www.pexels.com / CC0 1.0

Na ochranu pred maláriou treba myslieť už pred cestou do exotiky. Okrem užívania antimalarík pred pobytom, počas neho aj po pobyte je dôležité vyhnúť sa bodnutiu komárom. Pripomína to hlavný hygienik SR Ján Mikas a primárka kliniky infektológie a geografickej medicíny Lekárskej fakulty Univerzity Komenského, Slovenskej zdravotníckej univerzity a Univerzitnej nemocnice Bratislava Alena Koščálová.

Prípady na Slovensku

Upozornili na to, že na Slovensku boli za ostatné dva mesiace zaznamenané už štyri prípady ťažkej malárie, ktoré boli donesené z malarických oblastí.

„Za posledné obdobie ide o zvýšenie počtu takýchto prípadov na infektologických pracoviskách,“ ozrejmili. Mikas doplnil, že od roku 2020 bolo na Slovensku nahlásených celkovo desať prípadov malárie. „Súviseli s cestou do malarických oblastí v krajinách ako Tanzánia, Mauretánia, Nigéria, Uganda a Sudán. Na Slovensku sa malária bežne nevyskytuje,“ do­dal.

Prečítajte si tiež

Ako sa chrániť?

Odborníci preto pripomínajú, aby sa ľudia pred maláriou chránili pred pobytom aj počas pobytu v rizikových oblastiach. „Ochrana pred maláriou spočíva v užívaní liekov, antimalarík, pred príchodom do malarickej oblasti. Antimalariká je potrebné užívať počas celého pobytu v malarickej oblasti a ešte jeden až štyri týždne po odchode z nej. Všetko závisí od typu antimalarika a pokynov lekára,“ povedal Mikas. Výber vhodného antimalarika odporučia cestovateľom odborníci v centrách pre cudzokrajné choroby.

V prípade akýchkoľvek zdravotných ťažkostí po návrate z cesty by mali ľudia ihneď vyhľadať lekára a informovať ho o pobyte v malarickej oblasti. „Túto informáciu je potrebné poskytnúť aj niekoľko mesiacov po návrate. Inkubačný čas malárie je približne jeden týždeň až niekoľko mesiacov,“ upozornili.

Voňavka ich priťahuje

Dôležité je tiež vyhnúť sa v malarickej oblasti bodnutiu komárom. Odborníci odporúčajú obmedziť pobyt vonku v čase od západu do východu slnka, nosiť svetlý odev nepriliehajúci k telu, dlhé rukávy a nohavice či dôkladne sa chrániť účinným repelentom. V miestnostiach radia zaopatriť okná i dvere sieťami a lôžko impregnovanou moskytiérou. Dôležité je tiež miestnosť pravidelne vystriekať insekticídnym sprejom a používať elektrický odparovač insekticídneho prostriedku.

Je tiež podľa nich lepšie nepoužívať voňavé mydlá, parfumy, pleťové prípravky, pretože vôňa láka komáre.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie správy

NA OCHRANU PRED MALÁRIOU MYSLITE UŽ PRED CESTOU DO EXOTIKY 📊 Na Slovensku boli za ostatné dva mesiace zaznamenané už...

Posted by Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky on Tuesday, June 20, 2023
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM