Ilustračný obrázok k článku CHAOS v opatreniach: Na Vianoce v širšom rodinnom kruhu môžeme ZABUDNÚŤ?
Zdroj: unsplash.com

CHAOS v opatreniach: Na Vianoce v širšom rodinnom kruhu môžeme ZABUDNÚŤ?

Na Slovensku sa od piatka (17. decembra) uvoľnili protipandemické opatrenia. Zákaz vychádzania je už len v nočných hodinách od 20.00 do 5.00 h. Čo je na tom najviac absurdné?

han Zo Slovenska
han Zo Slovenska

CHAOS v opatreniach: Na Vianoce v širšom rodinnom kruhu môžeme ZABUDNÚŤ?

Na Slovensku sa od piatka (17. decembra) uvoľnili protipandemické opatrenia. Zákaz vychádzania je už len v nočných hodinách od 20.00 do 5.00 h. Čo je na tom najviac absurdné?

Ilustračný obrázok k článku CHAOS v opatreniach: Na Vianoce v širšom rodinnom kruhu môžeme ZABUDNÚŤ?
Zdroj: unsplash.com

Naďalej totiž platí núdzový stav, ako aj zákaz pokojne sa zhromažďovať v počte nad šesť osôb, okrem tých žijúcich v jednej domácnosti.

Slová Mikasa

Hlavný hygienik SR Ján Mikas upozornil, že netreba prepadať ilúzii, že s uvoľnením opatrení prichádzajú lepšie časy a možno stratiť ostražitosť. Pripomína, že epidemiologická situácia je stále veľmi vážna a nie je jasné, ako sa bude v populácii správať variant nového koronavírusu omikron.

Ľudí preto žiada, aby zvážili osobné návštevy obchodov a povolených podujatí. Zdôrazňuje aj nevyhnutnosť chrániť sa v interiéroch respirátormi. Prevádzkovateľov žiada, aby k dodržiavaniu nastavených podmienok pristupovali zodpovedne.

A čo Vianoce?

Tu nastáva rozpor vo vyhláške, pretože v nej je jasne stanovené, že je zakázané sa stretávať v počte vyššom ako šesť osôb. Podľa Hospodárskych novín budú počas Vianoc dovolené návštevy len pre rodiny, ktoré sa stretnú v maximálne takom počte ľudí.

„Návštevy sú povolené (mimo nočného zákazu vychádzania). Podľa taxatívneho výkladu by počet ľudí, ktorí sa na návšteve stretnú, nemal prekročiť šesť ľudí,“ uvádzajú Hospodárske noviny reakciu z ministerstvo zdravotníctva.

Čo sa však stane vtedy, keď príde kontrola? Na túto otázku je ťažké odpovedať, ale pripomíname incident z protestu záchranárov, ktorí nedopadol slávne. Dvaja z nich skončili na policajnej stanici. Dôvodom bolo podľa ministra vnútra Romana Mikulca to, že porušili tento zákaz.

Samozrejme, že počet 6 osôb môžu prekročiť len viacčlenné rodiny žijúce v jednej domácnosti.

Prevádzky sa otvárajú

Paradoxom je to, že práve dnes sa vo veľkom otvorili prevádzky rôzneho druhu. Niektoré v režime základ, iné v režime OP.

Článok o tom nájdete TU.

Výnimkami z nočného zákazu vychádzania:

  • je napríklad cesta do a zo zamestnania, zdravotná starostlivosť či cesta do niektorých obchodov. Z vládneho uznesenia tiež vyplýva, že výnimka platí aj na cestu na účel starostlivosti o blízku osobu alebo príbuzného či na vycestovanie do zahraničia.

Múzeá, knižnice, galérie:

  • po zmene opatrení sa od piatka môžu v režime OP (očkovaní, po prekonaní ochorenia COVID-19) otvoriť aj múzeá, galérie, výstavné siene a knižnice. Podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR sú povolené výlučne individuálne prehliadky s kapacitným obmedzením jedna osoba na 25 štvorcových metrov.

Prevádzky starajúce sa o ľudské telo:

  • v režime OP sa od piatka môžu otvoriť aj všetky prevádzky zariadení starostlivosti o ľudské telo. Za dodržania podmienok môžu byť od 5.00 do 20.00 h otvorené prevádzky fitnes, prevádzky zariadení starostlivosti o ľudské telo a reštaurácie a wellness v hoteloch, avšak len pre ubytovaných.

Šport a tréningy:

  • k povoleným podujatiam profesionálnych športových súťaží pribudli od piatka aj extraligové súťaže mužov i žien vo florbale. Tiež tréningy športových klubov registrovaných pod športovými zväzmi, pričom všetci účastníci budú v režime OP. V rovnakom režime môžu otvoriť vonkajšie športoviská. Povolili sa aj hromadné podujatia nevyhnutné na výkon činnosti športových reprezentácií SR so súhlasom ministerstva školstva.

Zmenu opatrení schválila vláda tento týždeň. Na uznesenie vlády nadväzovali vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR k činnosti prevádzok a organizácii hromadných podujatí.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie zaujímavosti, novinky a správy z regiónov klikajte na: Bratislava24, Trnava24, Nitra24, Trenčín24, Bystrica24, Košice24, Poprad24, Prešov24, Žiar24, Považská24, Rožňava24, Michalovce24, Žilina24.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM