han Rôzne

Chcete sa VYHNÚŤ pokute 331 eur? Máte len pár dní na splnenie tejto POVINNOSTI!

Zmenu zdravotnej poisťovne musí poistenec zamestnávateľovi oznámiť do 8. januára 2022.

Ilustračný obrázok k článku Chcete sa VYHNÚŤ pokute 331 eur? Máte len pár dní na splnenie tejto POVINNOSTI!
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

V opačnom prípade môže Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) udeliť pokutu do výšky 331 eur. tCHCETE sa vyhnúť pokute 331 eur?

„Poistenec je tiež povinný oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni najneskôr do 8. januára kalendárneho roka platiteľa poistného, ak sa zmenil po podaní prihlášky a nie je totožný s platiteľom, ktorého uviedol na prihláške,“ uviedla manažérka komunikácie Všeobecnej zdravotnej poisťovne Eva Peterová.
.

Pozor aj pri platení

V prípade, že je poistenec samoplatcom zdravotného poistenia a poistné platí trvalým príkazom, nemal by zabudnúť na zmenu IBAN novej zdravotnej poisťovne. VšZP odporúča skontrolovať aj výšku platieb. Od januára sa totiž zvýši minimálna výška preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie pre samoplatiteľov a SZČO na 79,31 eura mesačne. Pre osoby, ktoré majú nárok na zníženú sadzbu poistného, je minimálny preddavok určený vo výške 39,65 eura.

Novú výšku odvodov treba zaplatiť za január 2022 do 8. februára 2022. Samostatne zárobkovo činné osoby sa dozvedeli novú výšku preddavku platnú od 1. januára 2022 vo výsledku ročného zúčtovania za rok 2020.

Peterová doplnila, že v niektorých prípadoch sa však už oznámená výška preddavku môže zmeniť, napríklad z dôvodu, že sa zmenil platiteľ poistného, alebo na základe nových skutočností vznikol nárok na zníženú sadzbu poistného.

Menia sa aj preddavky

Od januára budúceho roka sa mení spôsob vykazovania preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie. Vo výkaze preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie zamestnávateľa – mesačnom výkaze – pribudne nová položka „Vymeriavací základ zamestnávateľa pri poskytnutí podpory v čase skrátenej práce“.

Od 1. marca sa ruší odvodová úľava. Osoby, u ktorých sa uplatňovala odvodová úľava, a teda aj nulová sadzba poistného (u zamestnávateľa aj u zamestnanca), sa nebudú považovať za poistencov štátu.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie zaujímavosti, novinky a správy z regiónov klikajte na: Bratislava24, Trnava24, Nitra24, Trenčín24, Bystrica24, Košice24, Poprad24, Prešov24, Žiar24, Považská24, Rožňava24, Michalovce24, Žilina24.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM