Zo zahraničia

Chorvátsky hasič zachránil z HORIACEHO domu slovenských turistov: Boli v ňom ženy s deťmi!

Rozsiahly požiar tam vypukol vo štvrtok krátko predpoludním a v dôsledku silného vetra sa mimoriadne rýchlo šíril.

Ilustračný obrázok k článku Chorvátsky hasič zachránil z HORIACEHO domu slovenských turistov: Boli v ňom ženy s deťmi!
12
Galéria
Zdroj: TASR/AP

Chorvátsky hasič zachránil vo štvrtok z horiaceho apartmánu v dedine Grebaštica ležiacej neďaleko mesta Šibenik dve ženy a dve deti zo Slovenska a Česka, informuje TASR s odvolaním sa na správu servera Prigorski.hr.

Boli v šoku

Rozsiahly požiar tam vypukol vo štvrtok krátko predpoludním a v dôsledku silného vetra sa mimoriadne rýchlo šíril. Dve ženy a dve deti sa nachádzali v dome, ktorého strecha horela, spresňuje server.

„Deti plakali, ženy boli v šoku. Volal nás majiteľ apartmánu, ktorý nebol doma, a prosil nás, aby sme tam išli, pretože sa očividne neodvážili vyjsť z domu,“ uviedol hasič Mario Jozič pre server 24.sata.

„Ak ste videli fotografie zhorených automobilov v Grebaštici – to sú ich autá,“ dodal.

Ako ďalej povedal, spolu s troma kolegami sa mu podarilo dostať turistov z horiaceho apartmánu, bezprostredne po záchrannej akcii sa však museli vrátiť k haseniu.

Veľký požiar

„Je to ťažké — zachrániš ľudí a okamžite sa musíš vrhnúť na hasenie, lebo horí úplne všade,“ poznamenal Jozič s tým, že v Grebaštici boli za uplynulých desať až 15 rokov najmenej tri rozsiahle požiare.

Za záchranu českých občanov pred požiarom sa chorvátskym hasičom poďakoval český minister vnútra Vít Rakušan, ktorý im zároveň ponúkol pomoc.

„S veľkým lesným požiarom máme z minulého roka vlastné skúsenosti, aj nám sa vtedy dostalo pomoci zo zahraničia,“ uviedol na Twitteri Rakušan.

Chorvátsky minister vnútra Davor Božinovič sa za ponúknutú pomoc poďakoval a Rakušana uistil, že situáciu zatiaľ zvládajú sami. Požiar, ktorý vo štvrtok viedol aj k uzatvoreniu jadranskej magistrály v okolí Šibenika, je už pod kontrolou, stále však hrozí nebezpečenstvo, že sa v dôsledku požiaru rozšíri, informuje server 24sata.hr.

Na jeho hasení sa podieľalo 160 hasičov, ktorí boli v pohotovosti celú noc na piatok. Oheň zasiahol plochu s rozlohou 600 hektárov.

Objektívom: Júlový požiar v Chrovátsku zachvátil už aj budovy
12
Galéria

Čo je potrebné vedieť k letným dovolenkám?

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM