Rôzne

Chorých na žltačku je stále viac: Treba myslieť na efektívnu ochranu

Chorých na žltačku pribúda. Dôležité je dodržiavanie osobnej hygieny. Pomôže aj očkovanie.

Ilustračný obrázok k článku Chorých na žltačku je stále viac: Treba myslieť na efektívnu ochranu
Zdroj: TASR

Na zvýšenú chorobnosť upozornil v utorok Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ), podľa ktorého bolo k 22. novembru do Epidemiologického informačného systému EPIS hlásených 601 ochorení na vírusovú hepatitídu typu A.

Najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v Bratislavskom kraji, kde bolo hygienikom nahlásených 216 ochorení. Najnižšia chorobnosť bola v Žilinskom kraji, kde bolo nahlásených len sedem ochorení.

Najčastejšie na žltačku ochoreli deti vo veku päť až deväť rokov. Vedúca odboru hygieny detí a mládeže ÚVZ Jana Hamade preto rodičom radí, aby u svojich detí budovali návyk na umývanie si rúk už od útleho detstva. „Najmenší sú z dôvodu vyvíjajúcej sa imunity a užšieho sociálneho kontaktu s inými deťmi náchylnejší na ochorenia,“ vysvetlila.

Ochorenie má väčšinou ľahký priebeh a končí sa uzdravením, pričom chorí sú obyčajne izolovaní v nemocnici na infekčnom oddelení. Závažnosť vírusovej hepatitídy A podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa spočíva v jej ľahkom šírení a prechodom do epidémií.

„Preto je v čase jej zvýšeného výskytu dôležité upriamiť pozornosť na efektívnu ochranu,“ vysvetlil Mikas. „Najúčinnejším opatrením je aktívna imunizácia – očkovanie proti vírusovej hepatitíde A. Najdôležitejším preventívnym opatrením je dodržiavanie zásad osobnej hygieny, najmä umývanie rúk,“ doplnil.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM