Webnoviny - Svet

CHOVATELIA: Preukazy o pôvode živočícha sú šikanou

WEBNOVINY.SK

Predseda komisie pre chov exotického vtáctva na Slovensku Milan Vávra Foto: SITA BRATISLAVA 28. septembra (WEBNOVINY) – Slovenskí chovatelia sú nespokojní s legislatívou, ktorú považujú za tvrdú voči nim. „Chceme, aby podmienky na dosiahnutie cieľa boli také ako v iných krajinách Európskej únie,“ vyhlásil na dnešnej tlačovej besede predseda komisie pre chov exotického vtáctva na Slovensku Milan Vávra. Za diskrimináciu a zbytočnú šikanu označil preukazy o pôvode, ktoré musia chovatelia „áčkových a béčkových“ živočíchov mať. Bez nich by sa nedostali k potvrdeniu o nadobudnutí živočícha, ktoré volajú chovatelia žltý papier. Kým preukaz, na ktorom sú uvedení aj rodičia a prarodičia živočícha, je na Slovensku jedinečný v rámci všetkých štátov európskeho spoločenstva a platí iba u nás, potvrdenie platí v celej Európskej únii. S týmto dokladom môžu živočíchy cestovať po únii, zúčastňovať sa na výstavách, byť predávané a podobne. Slovenský chovateľ ho však získa iba ak má preukaz o pôvode živočícha. Podľa Vávru ide o zbytočnú a zdĺhavú byrokraciu, ktorá chovateľom výrazne komplikuje život.

Komunikáciu s ministerstvom životného prostredia v posledných rokoch nepovažuje Vávra za dobrú Ako podotkol, dostali sa nanajvýš k prísľubom novelizácie zákona o obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín, tzv. CITES a jeho vykonávacích predpisov. Norma zaviedla aj povinnú registráciu živočíchov a preukazy, ale od 1. januára 2008 do začiatku tohto roka ministerstvo vydávalo žlté potvrdenia bez nich. Po prijatí novej vyhlášky v novembri minulého roka sa však zase vyžadujú. „Namiesto odstraňovania nedostatkov sa niektoré problémy ďalej naťahujú,“ myslí si Vávra. Ako podotkol, chovatelia akceptujú nariadenia, podľa neho by však mali byť zmysluplné. V tomto prípade to tak podľa neho nie je.

„Svojím spôsobom je tu naozaj tá byrokracia a nie všetci na ministerstve životného prostredia odborne pracovali, no možno je potrebné mať istý stupeň kontroly,“ myslí si naopak Jozef Chavko z občianskeho združenia Ochrana dravcov na Slovensku. Ako poukázal, najmä v súčasnosti po tom, ako bol envirorezort zrušený a znovu vzniká, musia dať veci do poriadku. Pripomenul, že nelegálne obchodovanie so živočíchmi má veľké parametre. „Nechcem hádzať všetkých do jedného vreca, ale medzi poctivými chovateľmi sú aj nepoctiví,“ poznamenal. Dodal, že v súčasnosti vlastne ani nie je s kým na ministerstve rokovať.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM