Webnoviny - Svet

Chrbet odmieta obvinenia Mikloša a Freša

WEBNOVINY.SK

<html xmlns=„http:/­/www1.webnovi­ny.sk/Newsml/xhtml­.xsd“> <head>
<title/> </head> <body>BRATISLAVA 20. apríla (WEBNOVINY) – Minister životného prostredia SR Ján Chrbet odmietol obvinenia poslancov Národnej rady SR za SDKÚ-DS Ivana Mikloša a Pavla Freša, že jeho rezort pochybil pri odpredaji prebytočných emisných kvót oxidu uhličitého. „Podľa zákona o obchodovaní s emisnými kvótami sme oprávnení odpredať nadbytočné kvóty mimo nástenkového tendra a aj mimo výberového konania,“ povedal na tlačovom brífingu Chrbet. Podľa neho ministerstvo podľa tohto zákona postupovalo a vybralo firmu, ktorá spĺňala najviac kritériá a požiadavky Kjótskeho protokolu. Konkrétne podmienky v zmluve však odmietol medializovať. „V danom okamžiku a v danom čase bola táto zmluva najvýhodnejšia,“ pokračoval Chrbet s tým, že odpredaj sa robil transparentne. Ministerstvo rokovalo so zhruba desiatimi potenciálnymi záujemcami, od ktorých má ponukové ceny. A cena vybranej firmy bola podľa Chrbeta najvýhodnejšia a dodržiavala podmienky Kjótskeho protokolu.

Ján Chrbet taktiež reagoval na vyjadrenia poslancov za SDKÚ-DS, že Ukrajina a Česká republika odpredali emisné kvóty podstatne drahšie ako SR. „Ja si myslím, že sa to nezakladá na pravde, pretože ani jedna z menovaných krajín zatiaľ kvóty neodpredala,“ povedal minister životného prostredia. Podľa neho tieto krajiny nemajú mechanizmus na to, aby kvóty odpredali a už vôbec nie za takú cenu, ktorá je deklarovaná. „Nie je mechanizmus na to, aby tieto prostriedky boli využité v rámci Kjótskeho protokolu. V prípade, že by Rusko a Ukrajina poskytli v rámci sveta na voľný odpredaj 5 mld. ton emisných kvót, tým pádom cena kvót klesne na 0,50 alebo na 0,10 eur za tonu,“ uviedol Chrbet.

Ako na pondelkovej tlačovej konferencii informoval Ivan Mikloš za SDKÚ-DS, Slovensko prišlo pre pochybný predaj prebytočných emisných kvót oxidu uhličitého o zhruba 60 mil. eur. Slovenské ministerstvo životného prostredia podľa neho predalo 10 až 15 mil. ton emisných kvót spoločnosti, ktorá vznikla niekoľko týždňov pred samotným predajom, a za nižšiu cenu ako napríklad česká vláda. „Tento predaj podľa našich informácií nebol ani na nástenke. Takže aj v porovnaní s nástenkovým tendrom išlo dokonca o netransparen­tnejší predaj,“ dodal Mikloš. Podľa neho, keďže vláda v októbri minulého roka vzala materiál o predaji prebytočných emisných kvót na vedomie, odobrila na čele s premiérom Robertom Ficom celú túto pochybnú transakciu. „Myslím si, že ide o jasný príklad netransparentného nakladania s verejnými zdrojmi, o jasný príklad plytvania, dokonca rozkrádania,“ povedal Mikloš.

Podľa Mikloša mohlo Slovensko využiť prostriedky, o ktoré predajom emisných kvót údajne prišlo, na zatepľovanie domov. „Z tých peňazí, ktoré ostali na účtoch špekulantov a mohli byť príjmom štátneho rozpočtu, by sa dali zatepliť desaťtisíce bytoviek na Slovensku,“ doplnil Mikloš. Podľa poslanca Národnej rady SR Pavla Freša (SDKÚ-DS) opoziční poslanci budú iniciovať poslanecký prieskum na ministerstve životného prostredia. „Slovenské ministerstvo životného prostredia ani na opakované výzvy neodpovedalo, tak sme v situácii, keď musíme urobiť ďalší krok. Chcem poprosiť opozičných poslancov, aby sme schválili riadny poslanecký prieskum na tomto ministerstve. Som veľmi zvedavý, ako budú hlasovať koaliční poslanci,“ konštatoval Frešo.

SITA</body> </html>

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM