Webnoviny - Svet

Chrípkové ochorenia v BSK stúpajú

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto

BRATISLAVA 14. mája (WEBNOVINY) – V Bratislavskom kraji stúpol počet chrípkových a chrípke podobných ochorení. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave Katarína Nosálová.

V predchádzajúcom kalendárnom týždni zaznamenali 31,1 ochorení na 100-tisíc osôb, v tomto týždni sa počet zvýšil na 42,6 ochorení na 100-tisíc osôb. Komplikácie boli nahlásené vo viac ako troch percentách prípadov. Počas tohto týždňa však opäť nezaznamenali žiadny prípad nového typu chrípky A(H1N1). V porovnaní s minulým týždňom sa ale znížila chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO). V minulom týždni zaznamenali 1 183,8 ochorení na 100-tisíc osôb, v tomto týždni je to 1 036,8 ochorení. „V 19. kalendárnom týždni hlásilo chrípku a ARO 32 percent pediatrov a 32 percent lekárov pre dospelých,“ povedala Nosálová. V Bratislavskom kraji však ani tentoraz nemuseli zavrieť žiadnu škôlku či školu.

Podľa odborníkov je dôležité vyhýbať sa ľuďom, ktorí kýchajú a kašlú, pacienti by mali zostať aspoň prvé tri dni na lôžku a nemali by sa namáhať. Zároveň odborníci zdôrazňujú, že ruky by sa nemali len oplachovať, ale pravidelne umývať teplou vodou a mydlom aspoň 20 sekúnd. K prevencii ochorenia zaraďujú aj správnu životosprávu, dostatok spánku, otužovanie.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM