han Zo zahraničia

Chvíle hrôzy na súde! Bieloruský aktivista sa bodol do krku pred očami rodičov, FOTO

Zadržiavaný aktivista Sciapan Latypav z Bieloruska sa v utorok, počas prvého dňa súdneho pojednávania v Minsku, pokúsil o samovraždu.

Ilustračný obrázok k článku Chvíle hrôzy na súde! Bieloruský aktivista sa bodol do krku pred očami rodičov, FOTO
2
Galéria
Zdroj: TASR/AP

Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na bieloruské médiá. Nezávislá ľudskoprávna organizácia Viasna uviedla, že Latypav (41) sa počas pojednávania súdu bodol sa do krku, zrejme perom. Aktivista po čine zmodrel a upadol do bezvedomia a bola k nemu privolaná záchranka, píše agentúra AFP. V nemocnici ho lekári uviedli do umelého spánku.

Podľa Viasny, ktorá Latypava vlani vyhlásila za politického väzňa, sa pokúsil spáchať samovraždu v dôsledku nátlaku, ktorému čelil vo väzbe. Po príchode do súdnej siene mu bolo vidno na tele modriny.

Viasna uviedla, že Latypav čelil vyhrážkam vyšetrovateľov, že začnú stíhať jeho príbuzných a spolupracovníkov, ak sa neprizná k trestným činom, z ktorých je obvinený.

Líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská na Twitteri napísala: „Bol zastrašovaný perzekúciou jeho rodiny, ak neprizná vinu. Toto je dôsledok štátneho teroru, represií a mučenia v Bielorusku. Musíme to okamžite zastaviť!“ vyzvala.

Čo sa deje na Slovensku?

Prečo ho zatkli?

Latypava zadržala polícia vlani v septembri počas zásahu bieloruských bezpečnostných síl voči protivládnym demonštrantom. Snažil sa totiž zabrániť tomu, aby zamestnanci v službách štátu v sprievodu polície zatreli opozičné graffiti na stene jednej z budov v Minsku. Obvinili ho z organizovania nepokojov, odporovania polícii a podvodu a v štátnej televízii voči nemu tiež vzniesli obvinenia z toho, že údajne chcel otráviť členov polície. Samotný Latypav všetky obvinenia popiera.

Po vlaňajších prezidentských voľbách sa v Bielorusku začali masové protesty proti režimu dlhoročného prezidenta Alexandra Lukašenka, ktoré si vyžiadali niekoľko obetí na životoch, mnoho zranených a stovky zadržaných, z ktorých mnohí boli odsúdení na tresty odňatia slobody.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Samovražda v priamom prenose
2
Galéria
Zdroj: TASR/AP
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM