Webnoviny - Svet

Čína má v Bratislave resty, štvrtý rok neplatí za ambasádu

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 5. augusta (WEBNOVINY) – Čína už štvrtý rok neplatí nájomné za budovu svojej ambasády na Jančovej ulici v Bratislave, objekt nechce opustiť a nepristúpila ani na podpis novej nájomnej zmluvy.

Uvádza to rezort diplomacie v dokumente o spoločnosti Správa služieb diplomatickému zboru, a. s. (SSDZ), ktorá diplomatickým misiám na Slovensku prenajíma nehnuteľnosti.

Prečo Čína neplatí, si však ministerstvo zahraničných vecí necháva pre seba. „Nakoľko Veľvyslanectvo Čínskej ľudovej republiky objekt neuvoľnilo, nie je možné tento výpadok na tržbách vykryť inou nájomnou zmluvou,“ píše sa v správe.

Ak by Čína v posledných rokoch nájomné uhrádzala, náš štátny rozpočet by bol pritom bohatší o viac než pol milióna eur. Hovorca rezortu diplomacie Boris Gandel potvrdil, že o probléme dlhodobo rokujú ministerstvá zahraničných vecí oboch krajín. Obidve strany vyhodnocujú predkladané návrhy a možnosti uplatnenia recipročného princípu, dodal.

Vo veci môže byť ambasáda v Pekingu

Bývalý dvojnásobný minister zahraničných vecí a súčasný europoslanec Eduard Kukan hovorí, že ázijský štát nájomné neuhrádza, pretože sa odvoláva na našu ambasádu v Pekingu.

Ilustračné foto SITA/APKomunistická Čína podľa informácií českého rezortu diplomacie pred viac než 50 rokmi poskytla Československu na výstavbu veľvyslanectva pozemok, za ktorý sme podľa zmluvy nemuseli platiť 99 rokov.

Kukan naznačil, že najľudnatejšia krajina sveta zasa žiada pozemok v Bratislave.

„Počas môjho ministrovania problémy s Čínou a platením neboli. Tie začali potom, ako sa začalo rokovať o poskytnutí pozemkov na výstavbu čínskeho veľvyslanectva,“ povedal agentúre SITA Kukan, ktorý rezortu zahraničia šéfoval do roku 2006.

Niekdajší šéf našej diplomacie spomína, že už pred piatimi rokmi, keď bol ako poslanec NR SR na návšteve Číny, sa situácia okolo čínskej ambasády považovala za bilaterálny problém, ktorý zaťažoval dvojstranné vzťahy Slovenska a Číny. „Na túto otázku a jej vyriešenie máme odlišný názor,“ uzavrel.

Čína je významným partnerom

Slovensko podľa hovorcu ministerstva zahraničných vecí Gandela vníma Čínu ako významného politického a ekonomického partnera, a preto celú záležitosť ďalej nekomentuje.

„Ministerstvo zahraničných vecí považuje za nediplomatické, aby prebiehajúce expertné rokovania boli riešené prostredníctvom médií,“ odkázal. Len v roku 2009 mala Čína zaplatiť ročné nájomné približne 250-tisíc eur.

Peniaze mali ísť na účet SSDZ, a. s., spoločnosť zasa peniaze vypláca vo forme dividend štátu. Keďže však Čína neplatí, vláda svojím uznesením ešte v roku 2009 schválila zníženie predpísaných dividend spoločnosťou SSDZ, a. s. do štátneho rozpočtu o sumu dlžného nájomného. Za rok 2009 to bolo 250 553 eur a za každý ďalší rok 200-tisíc eur.

Zväčšiť mapu

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM