Webnoviny - Svet

Čínsky jüan posilnil na päťročné maximum

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/AP ŠANGHAJ 21. júna (WEBNOVINY) – Čínsky jüan v pondelok posilnil na päťročné maximum, keďže centrálna banka krajiny tolerovala zisky národnej meny počas prvého obchodovacieho dňa po tom, ako zrušila dva roky trvajúci fixný kurz voči americkému doláru. Oproti piatkovej hodnote 6,8262 CNY/USD jüan posilnil až na 6,7969 CNY/USD, čo bol rast o 0,43 %. Obchodníci však uviedli, že nie je pravdepodobné, že čínska mena zopakuje takéto zisky v nasledujúcich dňoch a utorkový vývoj bude barometrom toho, aké veľké zhodnotenie jüanu bude čínska centrálna banka ochotná stráviť.

Centrálna banka krajiny v nedeľu vylúčila jednorazovú revalváciu a uviedla, že neexistuje základ na veľké zhodnotenie, pričom dodala, že výmenný kurz bude v podstate udržiavať na stabilnej úrovni. Čína udržiavala kurz jüanu voči americkému doláru zhruba na úrovni 6,83 jüanu za 1 USD od júla 2008 v snahe izolovať svoju ekonomiku od turbulencií spôsobených americkou úverovou krízou.

Čína upozorňuje, že jüan môže rásť, ale aj klesať

Sľub Číny, že bude reformovať jüan, nevyhnutne neznamená, že čínska mena voči doláru posilní, uviedli v pondelok čínske média, ktoré citovali ekonómov krajiny. Ľudový denník, oficiálne periodikum čínskej komunistickej strany, uviedol, že jüan sa bude voči doláru pohybovať aj smerom nahor aj smerom nadol a jednosmerné posilňovanie nie je hnacou silou reformy. „Pokračovanie v reforme výmenného kurzu sa nevyhnutne nerovná posilneniu jüanu,“ uviedol denník.

Čínska centrálna banka v sobotu uviedla, že krajina postupne zvýši pružnosť výmenného kurzu. Predpokladá sa, že toto oznámenie bolo načasované tak, aby odvrátilo kritiku zo zahraničia týždeň pred summitom ekonomík združených v organizácii G20, ktorý sa bude konať v Kanade. Globálne trhy a tvorcovia ekonomickej politiky budú tento týždeň jüan pozorne sledovať, aby zistili, či čínska centrálna banka umožňuje posilnenie jüanu, pretože jej vyhlásenie o väčšej pružnosti výmenného kurzu bolo takto všeobecne pochopené. Americký minister financií Timothy Geithner, ktorý odložil zverejnenie správy, v ktorej by sa Čína mohla označiť za manipulátora s výmenným kurzom, po sobotňajšom ohlásení pružnejšieho kurzu jüanu povedal, že Čína by mala viac konať, ako hovoriť. „Je to dôležitý krok, ale skúškou bude to, ako veľa a ako rýchlo nechajú svoju menu posilniť,“ konštatoval. Čína udržiavala kurz jüanu voči americkému doláru zhruba na úrovni 6,83 jüanu za 1 USD od júla 2008 v snahe izolovať svoju ekonomiku od turbulencií spôsobených americkou úverovou krízou.

Čínsky jüan v pondelok posilnil na päťročné maximum, keďže centrálna banka krajiny tolerovala zisky národnej meny počas prvého obchodovacieho dňa po tom, ako zrušila dva roky trvajúci fixný kurz voči americkému doláru. Oproti piatkovej hodnote 6,8262 CNY/USD jüan posilnil až na 6,7969 CNY/USD, čo bol rast o 0,43 %. Obchodníci však uviedli, že nie je pravdepodobné, že čínska mena zopakuje takéto zisky v nasledujúcich dňoch a utorkový vývoj bude barometrom toho, aké veľké zhodnotenie jüanu bude čínska centrálna banka ochotná stráviť.

SITA, Reuters

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM