Webnoviny - Svet

CIRKEV: Homosexuálne cítenie nie je hriech

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/AP BRATISLAVA 14. mája (WEBNOVINY) – Katolícka cirkev rešpektuje dôstojnosť každej ľudskej osoby a odmieta akúkoľvek nespravodlivú diskrimánciu človeka. „Každý sexuálny styk mimo manželstva, ktoré je založené na trvalom vzťahu muža a ženy, je morálne nezriadený. Homosexuálne cítiacim ľuďom sa Cirkev na Slovensku venuje prostredníctvom OZ Rieky a Linky Valentín,“ uviedol dnes pre agentúru SITA hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik. V Bratislave sa pripravuje podujatie gayov a lesieb Rainbow Pride Bratislava 2010, ktoré bude 22. mája. Katolícke Združenie pre ochranu rodiny v sobotu v Bratislave chystá demonštráciu proti homosexualite. „Mnohé z téz tejto aktivity nie sú v súlade s učením katolíckej cirkvi. Je potrebné rozlišovať medzi homosexualitou a homosexuálnym vzťahom. Homosexuálne cítenie nie je hriech. Homosexuálny vzťah je však morálne nezriadený, teda z pohľadu náuky cirkvi je hriechom,“ zdôraznil Kováčik.

Podľa Katechizmu katolíckej cirkvi homosexualita označuje vzťahy medzi osobami mužského alebo ženského pohlavia, ktoré pociťujú výlučnú alebo prevládajúcu pohlavnú príťažlivosť voči osobám toho istého pohlavia. V priebehu stáročí v rozličných kultúrach nadobúda veľmi odlišné podoby. Jej psychický vznik ostáva z veľkej časti nevysvetlený. Tradícia, opierajúc sa o Sväté písmo, ktoré predstavuje homosexuálne vzťahy ako veľmi závažnú zvrátenosť, vždy hlásala, že „homosexuálne úkony sú svojou vnútornou povahou nezriadené. Sú proti prirodzenému zákonu. Zatvárajú totiž pohlavný úkon pred darom života. Nepochádzajú z opravdivého citového a sexuálneho dopĺňania sa. V nijakom prípade ich nemožno schvaľovať.“

Nemalý počet mužov a žien má hlboko zakorenené homosexuálne sklony. Táto náklonnosť je pre väčšinu z nich skúškou. Treba ich prijímať s úctou, súcitom a jemnocitom a vyhýbať sa akémukoľvek náznaku nespravodlivej diskriminácie voči nim. Aj tieto osoby sú povolané plniť vo svojom živote Božiu vôľu a ak sú kresťanmi, spájať s Pánovou obetou na kríži ťažkosti, s ktorými sa môžu stretnúť v dôsledku svojho stavu.

Homosexuálne osoby sú podľa katechizmu povolané k čistote. Cnosťami ovládania sa, ktoré vychovávajú k vnútornej slobode, niekedy aj pomocou nezištného priateľstva, modlitbou a s pomocou sviatostnej milosti sa môžu a majú postupne a rozhodne približovať ku kresťanskej dokonalosti.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM