Webnoviny - Svet

Cirkev ocenila tých, čo písali o kauze františkáni

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/AP BRATISLAVA 17. mája (WEBNOVINY) – Konferencia biskupov Slovenska ocenila za investigatívny prístup a novinársky počin v kauze „františkáni“ novinárov Martinu Ruttkayovú z Hospodárskych novín a Františka Múčku z Trendu. Rada pre spoločenské komunikačné prostriedky Konferencie biskupov Slovenska obom udelila Cenu Andreja Radlinského.

Polícia zastavila na jeseň 2009 trestné stíhanie františkánskych mníchov v kauze údajného zneužívania maloletých chlapcov. Chlapcov podľa ich tvrdenia nezneužívali mnísi, vraj to bol iný muž. Po tom, čo najprv maloletí oznámili zneužívanie františkánmi, zhabala polícia v kláštore CD a počítače. Niektoré médiá tvrdili, že našli aj erotické časopisy a DVD, dokonca, že na stenách a modlitebných knižkách boli stopy po ejakuláte. Expertíza zhabaných vecí však nepreukázala vôbec nič. Chlapci si verziu s františkánmi podľa vlastných slov vymysleli zo strachu o svoj život. Vyhrážal sa im vraj muž, ktorý jedného z nich za peniaze nútil viackrát k sexuálnym hrám. Ocenení novinári sa kauze venovali.

Zámerom udeľovania ocenenia je vyjadriť vďaku Katolíckej cirkvi na Slovensku ľuďom, ktorí sa význačným spôsobom zaslúžili o rozvoj kresťanských masmédií, alebo svojimi dielami či svojou činnosťou pravdivo a v duchu kresťanskej viery pôsobili v oblasti masmédií. Cieľom ocenenia je povzbudiť pracovníkov do ďalšej tvorivej mediálnej práce a prehĺbiť vzťahy medzi cirkvou a tvorivými pracovníkmi v oblasti masmédií. Kandidátov na ocenenie navrhovala odborná i laická verejnosť.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM