Webnoviny - Svet

Čistky v agentúre pre rozvoj podnikania sa začali

WEBNOVINY.SK

Juraj Miškov Foto: SITA/Michal Burza BRATISLAVA 27. septembra (WEBNOVINY) – Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania (NADSME) pravdepodobne rozdeľovala finančné prostriedky v rozpore so zákonom. Ako uviedol na pondelňajšej tlačovej besede štátny tajomník Ministerstva hospodárstva a výstavby SR Martin Chren, v súčasnosti existuje podozrenie, že agentúra nezákonne rozdelila spriazneným firmám 13,5 mil. eur.

Agentúra mala nezákonne rozdeľovať prostriedky prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti Fond Fondov, s.r.o., ktorá bola založená v roku 2006 za účelom poskytovania rizikového kapitálu na inovatívne projekty. „Existujú závažné podozrenia, že mnohé prostriedky z tohto fondu boli poskytované spriazneným firmám. Už prebieha vyšetrovanie,“ dodal Chren.

Podľa štátneho tajomníka štát v súčasnosti nemá dosah na zhruba 30 mil. eur, ktoré poskytol agentúre pre rozvoj podnikania. „Hlavným problémom ministerstva ako zástupcu štátu je to, že všetky korporátne a akcionárske zmluvy sú nastavené tak, že štát nemá kontrolu na nakladanie s peniazmi,“ dodal Chren.

Všetko sa to začalo už za Malchárka Podľa neho sa štát nevie k mnohým zmluvám dopátrať a v súčasnosti nemá ako zrušiť existujúce podpísané zmluvy, pretože mu hrozia niekoľko miliónové pokuty. Ako uviedol na tlačovej besede minister hospodárstva Juraj Miškov, podozrivé konanie agentúry pre rozvoj podnikania sa začalo počas ministrovania Jirka Malchárka.

Podozrivým poskytovaním finančných prostriedkov v agentúre sa podľa Miškova zaoberá súčasné vedenie ministerstva od svojho nástupu, úrad boja proti korupcii sa tejto otázke venuje od decembra minulého roka. „Nechcem špekulovať o konkrétnostiach. Nedovolím si dnes vzniesť konkrétne obvinenie,“ konštatoval Chren.

Štátny tajomník nechcel ani konkretizovať spoločnosti, s ktorými boli zmluvy na poskytnutie financií uzavreté. Podľa neho by totiž štátu aj v tomto prípade hrozila vysoká pokuta.

Miškov plánuje odvolávať v pondelok Minister Miškov podľa svojich slov je pripravený odvolať súčasné vedenie Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania tak, ako to žiadala minulý týždeň premiérka Iveta Radičová. “Zvolal som správnu radu na budúci pondelok. Mám pripravené odvolacie dekréty,“ povedal Miškov, ktorý si však ešte chce od premiérky vypočuť jej argumenty v tejto veci.

Podľa Radičovej existujú v dvoch fondoch agentúry vážne podozrenia z tunelovania ešte z čias predchádzajúcej vlády. Podľa premiérky existujú podozrenia zo sprenevery viac ako 4,5 mil. eur. Premiérka požaduje s okamžitou platnosťou odvolanie generálneho riaditeľa agentúry, výmenu členov správnej rady či dozornej rady. Všetky nové nominácie na tieto posty by následne mali byť predložené na rokovanie koaličnej rady.

Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania vznikla v roku 1993 spoločnou iniciatívou Európskej únie a slovenskej vlády. Agentúra je zameraná na rozvoj a rast malého a stredného podnikania s cieľom posilniť konkurencieschop­nosť sektora v rámci spoločného európskeho trhu a na trhoch tretích krajín.

Začiatkom augusta tohto roka bol z funkcie generálneho riaditeľa agentúry odvolaný Milan Jankura.

Do funkcie generálneho riaditeľa bol na základe rozhodnutia jej správnej rady menovaný bývalý finančný riaditeľ a zástupca generálneho riaditeľa Miroslav Dunajčín.

Viac informácií aj v: Chrena so Švejnom preverí Najvyšší kontrolný úrad

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM