Webnoviny - Svet

Čistý zisk koncernu Holcim klesol o tretinu

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/AP ZÜRICH 19. augusta (WEBNOVINY) – Zisk švajčiarskeho koncernu Holcim, ktorý je druhým najväčším producentom cementu na svete, klesol v prvom polroku o 37 %. Spoločnosť je zároveň menej optimistická pri pohľade na nasledujúce mesiace, keďže tvrdí, že vládne úsporné opatrenia obmedzia výdavky na infraštruktúrne projekty. Holcim ukončil prvý polrok s čistým ziskom 331 mil. švajčiarskych frankov (CHF), pričom analytici očakávali zisk spoločnosti vo výške 469 mil. CHF. Do údajov o zisku v prvom polroku sú započítané náklady na reštrukturalizáciu divízií v Severnej Amerike v sume 186 mil. CHF.

„Nikto nemôže hovoriť o globálnom ekonomickom zotavení. Neistota stále existuje a komplikuje tvorbu prognóz. Jednou z neistôt je vysoká úroveň vládnych dlhov, ktoré obmedzujú ďalšie stimulačné programy, obzvlášť v Európe,“ uviedol Holcim, ktorý bude dodávať cement na výstavbu komplexov pre olympijské hry, ktoré sa budú konať v Londýne v roku 2012.

Koncern Holcim s centrálou vo Švajčiarsku je jedným z najväčších svetových dodávateľov cementu a kameniva, ako aj nadväzujúcich produktov, čerstvého betónu a asfaltu, a súvisiacich služieb. Skupina vlastní väčšinové a menšinové podiely vo viac ako 70 krajinách na všetkých kontinentoch. Holcim (Slovensko) je zapísaný v Obchodnom registri SR od 1. februára 1992, eviduje základné imanie 42,320 mil. eur. Spoločnosť ku koncu minulého roka zamestnávala 559 pracovníkov, rok predtým 631.

Holcim prevádzkuje na Slovensku cementáreň v Rohožníku. Vlani predal 993 tis. ton šedého a bieleho cementu. Rok predtým to bolo 1,5 mil. ton. V minulom roku dosiahol predaj kameniva z jeho piatich závodov celkový objem 1,095 mil. ton. V roku 2008 to bolo 1,3 mil. ton. Holcim tiež kontroluje sieť 29 betonární na západnom a strednom Slovensku. V uplynulom roku predali 360 tis. metrov kubických betónu. V predchádzajúcom 499 tis. metrov kubických.

SITA, Reuters

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM