Zo Slovenska

Čo bude s našimi horami? Globálne otepľovanie ohrozuje aj Lomnický štít, varuje klimatológ

Podľa klimatológa Pavla Faška je zrejmé, že sa globálne otepľovanie prejavuje aj vo vysokých vrstvách atmosféry.

Ilustračný obrázok k článku Čo bude s našimi horami? Globálne otepľovanie ohrozuje aj Lomnický štít, varuje klimatológ
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Prvý raz od začiatku meteorologických pozorovaní sa stalo, že na Lomnickom štíte počas júla neklesla teplota pod bod mrazu. Ako pre TASR povedal klimatológ Pavel Faško zo Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu (SHMÚ), zápornú teplotu vzduchu tu naposledy zaznamenali 15. júna a potom až 6. a 7. augusta, keď bolo mínus 0,4 resp. – 0,5 stupňa Celzia.

August bez mrazov

„Aj v takých hladinách atmosféry, ako je Lomnický štít, teda okolo 2 600 metrov nad morom, sa prejavuje vzostup teploty vzduchu,“ uviedol Pavel Faško. Ako pripomenul, v júli, hoci je to letný mesiac, býva počasie menej stabilné. Dochádza k ochladeniam, pri ktorých vo vysokohorských polohách teplota vzduchu bežne klesá pod nulu.

V auguste už je počasie stálejšie. „August bez mrazov sa na Lomnickom štíte od roku 1951 zatiaľ vyskytol štyri razy – v rokoch 1992, 2002 a potom krátko po sebe v rokoch 2018 a 2020, teda v nedávnej minulosti,“ doplnil Faško.

Veľmi teplé počasie

V roku 2018 na Lomnickom štíte nemrzlo od 4. júla do 8. septembra, teda 67 dní. V roku 2020 chýbali mrazy od 18. júla do 25. septembra, teda až 72 dní. „Aj tu je vidieť, že dlhé obdobia bez mrazov nastávajú skôr v druhej polovici leta a na začiatku jesene. Tento rok však takéto obdobie prišlo nezvykle skoro, čo práve súvisí s veľmi teplým počasím v tohtoročnom júni a júli,“ doplnil Faško.

Ako uvádza SHMÚ, júl 2021 sa na väčšine meteorologických staníc Slovenska umiestnil ako najteplejší alebo druhý najteplejší najmenej od roku 1951.

Podľa klimatológa Pavla Faška je zrejmé, že sa globálne otepľovanie prejavuje aj vo vysokých vrstvách atmosféry. „Je to vidieť na mapách teplôt vzduchu vo výške zodpovedajúcej atmosférickému tlaku 500 hektopascalov, čo zodpovedá nadmorskej výške cez 5 000 metrov nad morom. Práve tieto mapy sa využívajú pri predpovediach počasia. Objavujú sa tam hodnoty, aké tam v minulosti veľmi nebývali a ak sa tak stalo, bola to veľmi výnimočná situácia,“ vysvetlil klimatológ.

ilustračné foto

Prečítajte si aj

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM