Webnoviny - Svet

Čoraz viac Slovákov podporuje homosexuálne partnerstvá

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 14. augusta (WEBNOVINY) – Postoj k homosexuálnym partnerstvám sa v značnom rozsahu posúva v ich prospech. Potvrdili to výsledky prieskumu verejnej mienky, ktorý v júli tohto roku realizovalo Občianske združenie Iniciatíva Inakosť prostredníctvom agentúry Focus.

Július Kolenič a Martin Macko z Iniciatívy Inakosť a zástupca agentúry Focus Ivan Dianiška predstavili na dnešnej tlačovej konferencii pomery názorov na registrované partnerstvá.

Počet ľudí, ktorí súhlasia, stúpol o päť percent

S registrovanými partnerstvami by určite súhlasilo 9 % a skôr súhlasilo 38 % opýtaných. Proti tomu sa vyjadrilo 23 % respondentov, skôr by nesúhlasilo 15 %. Od roku 2009 tak narástol o päť percentuálnych bodov počet tých, ktorí s homosexuálnymi partnermi v registrovanom zväzku nemajú problém.

O dva percentuálne body klesol počet tých, ktorí s registráciou nesúhlasia. Prieskum sa netýkal iba formy spolunažívania párov s rovnakým pohlavím.

Zameral sa aj na oblasti, ktoré s partnerstvom súvisia a ktoré Iniciatíva Inakosť označila za kľúčové dôvody, prečo partneri a partnerky rovnakého pohlavia chcú žiť v uznanom zväzku. Prístup k informáciám o zdravotnom stave partnera či partnerky by podľa prieskumu umožnilo 75 % opýtaných.

Za ľudské práva označili iniciátori prieskumu aj nárok na voľno po úmrtí partnera na zabezpečenie pohrebu. Voľno odobrilo 73 % respondentov. Pomer reakcií sa menil pri otázkach o vzájomnej vyživovacej povinnosti medzi partnermi, za ktorú sa vyslovilo 50 % opýtaných. Proti tomuto podnetu sa vyjadrilo 31 % z oslovenej vzorky. Poberanie dôchodku po zosnulom partnerovi by umožnilo 48 % a naopak 36 % respondentov sa s týmto návrhom skôr nestotožnilo.

Môže za to generačná výmena

Iniciatíva Inakosť konštatovala, že verejná mienka sa stále posúva smerom k prijatiu zákona o registrovanom partnerstve. Na Slovensku sú podľa predstaviteľov združenia splnené spoločenské predpoklady na prijatie tohto zákona.

V Európe podľa nich nespadá téma homosexuálnych partnerstiev len do programov liberálnych strán, ale zaoberajú sa ňou „z hľadiska presadzovania rovnosti“ aj strany so sociálno-demokratickým zameraním.

Ako sa vyjadril Kolenič, „život v páre, život s niekým, o koho sa možno oprieť, s kým chcem prežiť celý zvyšok svojho života, je podmienkou na šťastný, plnohodnotný a dôstojný život. Slovenská republika by mala umožňovať stanovenie oficiálnych pravidiel pre takýto život aj pre páry rovnakého pohlavia“.

Klesajúci odpor k homosexuálom Dianiška odôvodňuje generačnou výmenou a ich prirodzeným demografickým vývojom. Liberálnejší prístup k prijatiu zákona o registrovaných partnerstvách uplatňujú ľudia s vysokoškolským vzdelaním a mladí ľudia žijúci vo vysokoškolských mestách. Na prieskume sa zúčastnilo 1 026 ľudí starších ako 18 rokov.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM