MI Magazín

Covid-19 priniesol aj nové pravidlá pre SEX. Kedy je bezpečný?

V čase pandémie koronavírusu je dôležité obmedziť blízky kontakt s inými ľuďmi, najmä mimo rodinného prostredia. Vo Veľkej Británii dokonca zakázali náhodný sex.

Ilustračný obrázok k článku Covid-19 priniesol aj nové pravidlá pre SEX. Kedy je bezpečný?
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Koronavírus sa prenáša ako kvapôčková infekcia. To znamená, že rizikové sú predovšetkým sliny a hlieny. Ľudovo povedané – všetko, čo človeku vychádza z úst a nosa. Covid-19 sa však našiel aj v stolici a mužskom semene. Je teda sex bezpečný?

Zakázaný sex

Žijeme ťažkú dobu, ktorá nepraje náhodným, romantickým vzplanutiam. „Páry, ktoré spolu nežijú, sa môžu v Anglicku stretnúť za účelom sexu, ale náhodný pohlavný styk je stále zakázaný,“ píše britský portál BBC.

Obyvatelia v najviac postihnutých britských mestách ako je Birmingham alebo časti Manchesteru majú úradne zakázané domáce návštevy a stretnutia s ľuďmi mimo svojej rodiny alebo úzkeho okruhu.

„Domáce návštevy nie sú dovolené ani v Škótsku, ale páry nežijúce v jednej domácnosti majú výnimku,“ píše BBC. Takže, čo si majú počať ľudia, ktorí chcú mať sex, ale nemajú stáleho partnera?

„Vašim najlepším sexuálnym partnerom počas Covid-19 ste vy sami, alebo niekto z vašej domácnosti,“ cituje portál odporúčanie organizácie The Terrence Higgins Trust.

Čo je bezpečné?

Konzervatívnym a prudérnym povahám sa zrejme pretočia oči, keď si prečítajú ďalšie z oficiálnych rád viacerých zdravotníckych organizácií vo svete.

„Masturbácia, sexuálne hračky, prípadne on-line sex sa odporúčajú ako najbezpečnejšie riešenie,“ uvádza britská The Terrence Higgins Trust.

Lenže, človek má svoje prirodzené potreby a ich potláčanie je často deprimujúce. „Sex môže byť veľmi dôležitý pre mentálnu, fyzickú i spoločenskú pohodu. Je súčasťou každodenného života,“ uvádza kanadské zdravotnícke centrum BC Centre for Disease Control.

Zdôrazňuje, že Covid-19 sa síce našiel v mužskom semene, ale zatiaľ nie je známe, či je obsiahnutý aj v ženskom vaginálnom sekréte. „Nie je jasné, či sa vírus prenáša sexuálnym stykom.“ Lenže sex nie je len o pohlavných orgánoch, a v tom je práve problém.

Preto centrum vydalo podrobné odporúčania pre bezpečný pohlavný styk. „Majte na tvári rúško, nebozkávajte sa a uprednostnite polohu odzadu.“ Najlepšou prevenciou je mať len jedného partnera a vyhýbať sa posteľovým hrátkam, ak sa niektorý z nich necíti dobre.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie