Aktualizované ELA Zo Slovenska

Covid automat sa SPRÍSŇUJE, niektoré školy majú OTVÁRAŤ, rodičia musia na TEST

Od pondelka by sa mohli do škôl vrátiť škôlkari a žiaci prvého stupňa základných škôl.

Ilustračný obrázok k článku Covid automat sa SPRÍSŇUJE, niektoré školy majú OTVÁRAŤ, rodičia musia na TEST
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Od pondelka 8. februára by sa mohli otvoriť materské školy a prvý stupeň základných škôl. Podmienkou by malo byť pretestovanie rodičov takýchto detí.

S podmienkou pretestovania žiakov by sa mohli do škôl vrátiť končiace ročníky stredných škôl, stredných odborných škôl a odborných učilíšť.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí síce spomenul iba stredné odborné školy a učilištia, avšak hovorca ministerstva školstva potvrdil, že ide aj o gymnáziá. Návrh na návrat končiacich stredoškolákov do škôl sa týka aj maturantov.

Sprísnený automat

Zároveň sa sprísni COVID automat. V utorok po zasadnutí pandemickej komisie o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) s tým, že odporúčanie predloží vláde SR.

Krajčí zopakoval, že situácia na Slovensku sa ani po niekoľkých týždňoch zákazu vychádzania nezlepšuje. Pandemická komisia sprísnila na základe návrhu konzília odborníkov prísnejší COVID automat.

Slovensko nebude môcť prejsť z čiernej do miernejšej – bordovej fázy – v prípade, ak počet hospitalizovaných s novým koronavírusom neklesne v nemocniciach pod 3000.

„Priemerný počet pozitívne testovaných osôb na území Slovenska a reprodukčné číslo sa sprísnili o 20 percent,“ informoval. Podľa Krajčího by sa na vláde mali zaoberať aj otázkou zabezpečenia hraníc.

Rodičia na test

Hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva pre epidemiológiu Henrieta Hudečková povedala, že deti patria k jednej z najkritickejších vekových skupín populácie, ktorá zrejme najviac trpí pandémiou.

Musia znášať prerušenie procesu vzdelávania a možné následky. Pri otvorení škôl by museli byť dodržané zásady, ktoré chránia školu, rodinu i pracovisko. Zdôraznila, že dodržiavaním opatrení a testovaním chcú predísť reťazovému šíreniu infekcie.

Konzílium tiež odporúčalo, aby sa letná prax študentov prvých až štvrtých ročníkov lekárskych fakúlt a zdravotníckych odborov vykonávala už počas semestra.

Test rodičov mladších detí či žiakov končiacich ročníkov by nemal byť starší ako sedem dní.

Ilustračné foto, TASR

Súvisiace články

Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM