Ilustračný obrázok k článku Ďalší poslanec dáva ZBOHOM Matovičovi: Krúpa odchádza z klubu OĽANO
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Ďalší poslanec dáva ZBOHOM Matovičovi: Krúpa odchádza z klubu OĽANO

Poslanec Národnej rady (NR) SR Juraj Krúpa odchádza z klubu hnutia OĽANO.

Politika
Politika

Ďalší poslanec dáva ZBOHOM Matovičovi: Krúpa odchádza z klubu OĽANO

Poslanec Národnej rady (NR) SR Juraj Krúpa odchádza z klubu hnutia OĽANO.

Ilustračný obrázok k článku Ďalší poslanec dáva ZBOHOM Matovičovi: Krúpa odchádza z klubu OĽANO
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Informoval o tom na sociálnej sieti. Výhrady má podľa svojich slov najmä k hodnotovým obratom OĽANO a príklonu hnutia k ultrakonzer­vativizmu. Za červenú čiaru označil úvahy o pripustení možnosti vytvorenia menšinovej vlády s podporou „rôznych kriminálnikov, extrémistov a fašistov“ počas koaličnej krízy.

OĽANO sa zmenilo

„Pilierom tejto štvorkoalície bola kľúčová zhoda na obrane demokratických hodnôt a tej sa ani po odchode z klubu OĽANO nemienim vzdať. Ale principiálne odmietam legitimizovať extrémistov ich prizývaním k reálnej moci. Na takýchto krokoch vedúcich ku korózii vnímania zásadných demokratických hodnôt a princípov, na ktorých bola táto koalícia štyroch vládnych strán postavená, sa odmietam podieľať,“ vyhlásil poslanec.

Ako dodal, nemôže patriť do spoločnosti poslancov, ktorí hrozili popravnými čatami a stavali v čase proticovidových opatrení šibenice pred domami zdravotníkov, ktorí zachraňovali životy iným.

Krúpa podľa svojich slov zistil, že OĽANO v roku 2022 už nie je tým hnutím, ako v roku 2020. „Za niečo viac ako dva roky pri kormidle vládnej moci urobilo toľko hodnotových obratov, že sa v spätnom zrkadle spreneverilo zásadám, z ktorých vzišlo a prečo mu tak veľa ľudí dalo dôveru vo voľbách. Hnutie, ktoré sa prezentovalo tolerantne k rôznym názorovým prúdom, zultrakonzerva­tívnelo,“ tvrdí.

Boj proti liberálnemu peklu

Namiesto protikorupčnej agendy sa v klube začína podľa neho stupňovať boj proti tzv. „liberálnemu peklu“. „V poslaneckom klube sa prekvapujúco začali tolerovať prvky ‚orbánovského nacionalizmu‘ a koketovať so spoluprácou s extrémistami. S tými, ktorí počas náročných rokov pandémie, zvyšujúcej sa inflácie, energetickej krízy a agresívnej vojny Ruska proti Ukrajine sústavne podkopávali legitimitu tejto vládnej koalície,“ skonštatoval.

Za vyvrcholenie príklonu k ultrakonzer­vativizmu v klube OĽANO považuje pripustenie možnosti vytvorenia menšinovej vlády za ad hoc podpory rôznych kriminálnikov, extrémistov a fašistov počas koaličnej krízy.

„Uvažovať o pokračovaní vo vláde aj za takýchto neprijateľných podmienok sa stalo pre moje poslanecké svedomie červenou čiarou. Nedokážem ju preklenúť,“ uviedol.

Klub OĽANO už opustilo viacero poslancov, po odchode Krúpu by mal mať 47 členov. Ako prvý odišiel z klubu Martin Čepček, ktorého vylúčili v lete minulého roka.

Čepček podľa OĽANO nerešpektoval pravidlá koaličnej zmluvy a opakovane hlasoval za opozičné návrhy. V októbri 2021 odišiel Ján Krošlák, keďže dlhodobo nesúhlasil so spôsobom a štýlom lídra OĽANO Igora Matoviča.

V januári klub opustil Ján Mičovský, ako dôvod uviedol najmä dianie v rezorte pôdohospodárstva. Ako posledné klub OĽANO opustili poslankyne Romana Tabák a Katarína Hatráková. Vylúčili ich po tom, čo nehlasovali za súhlas s vydaním Roberta Fica (Smer-SD) na väzobné stíhanie.

🟢 Nebolo to jednoduché. Ale po dôkladnom zvážení a zrelej úvahe som sa rozhodol opustiť poslanecký klub OĽaNO. Verím, že...

Posted by Juraj Krúpa - poslanec NR SR on Thursday, July 28, 2022

Prečítajte si aj:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín