Barbara Dallosová Regióny Zo Slovenska

Dedinka pri Žiari s tromi kulturákmi: To ale nie je jej najväčšia zvláštnosť, FOTO

Na prvý pohľad nenápadná obec v krásnom prostredí. Dedinka pri Žiari nad Hronom ale ukrýva hneď niekoľko nevšedností.

Ilustračný obrázok k článku Dedinka pri Žiari s tromi kulturákmi: To ale nie je jej najväčšia zvláštnosť, FOTO
4
Galéria
Zdroj: TASR

Máloktorú obec na Slovensku križujú železničné trate tak ako Trnavú Horu v okrese Žiar nad Hronom. Vedú cez ňu dve trate. Jedna spája mestá Zvolen a Bratislava, druhá trať vedie zo Zvolena, cez Kremnicu a Hornú Štubňu do Vrútok.

Domáci priecestia poznajú, cezpoľní sú zmätení

,,Trať, ktorá vedie cez horský masív Kremnických vrchov, je veľmi zaujímavá aj turisticky. Poskytuje nádherné výhľady na Kremnické a Štiavnické vrchy," priblížil starosta Pavel Kravec.

V dedine majú preto aj niekoľko železničných priecestí, ktoré sú vzhľadom na frekventovanú automobilovú dopravu aj dopravne náročné. ,,V súčasnosti sú už automatizované, no kedysi boli ovládané len závorármi zo závorových stanovíšť, čo neraz spôsobovalo veľké čakania vlakov, lebo predsa obsluha bola náročnejšia," uviedol Kravec.

Domáci priecestia isto dobre poznajú, no návštevníkov môže ich výskyt v uliciach obce zmiasť. Jedno z nich sa nachádza hneď vedľa hlavnej cesty, pri odbočke do miestnej časti Jalná. Je pri ňom bufet, ktorý vznikol v budove bývalej železničnej zastávky. Keďže sa v jeho areáli nachádza aj táborisko pre člnkárov s malým prístaviskom, počas letnej turistickej sezóny je tu pomerne živo. Podľa starostu sa tu zastavujú aj cykloturisti prichádzajúci cez Močiar z Banskej Štiavnice.

Čaro Kľačian

Obec Trnavá Hora má podľa jej starostu v rámci regiónu veľmi výhodnú geografickú polohu. Jej obyvatelia majú blízko do Žiaru nad Hronom, Kremnice, pomerne krátky čas stačí aj na dopravu do Zvolena. Cezpoľní podľa Kraveca oceňujú najmä okolitú prírodu, na jednej strane totiž chotár zasahuje až do Kremnických vrchov, na strane druhej do Štiavnických.

Kataster Trnavej Hory je pomerne rozľahlý, od roku 1971 tvoria dedinu celkom tri obce, a to Jalná, Trnavá Hora a Kľačany. ,,Veľmi peknou časťou sú Kľačany, ktoré ležia v nadmorskej výške zhruba 500 metrov nad morom. V minulosti bola táto časť dosť opustená a teraz ožila. Ľudia z mnohých kútov Slovenska objavili, že je tu veľmi pekné prostredie," podotkol s tým, že tam mnohí začali najprv chalupárčiť a neskôr sa nasťahovali natrvalo.

Jedna dedina, tri kulturáky

Keďže obec tvoria pôvodne tri samostatné dediny, nie je prekvapením, že má aj tri kultúrne domy. Spravovať tri takéto objekty je však podľa starostu v súčasnosti záťaž. Najviac využívaný je podľa jeho slov kultúrny dom v Jalnej, kde sa nachádza aj expozícia Trnavohorského betlehema. Na rôzne rodinné či spoločenské podujatia využívajú obyvatelia aj kultúrny dom v hornej časti obce.

,,Kultúrny dom v Kľačanoch bol na rozpadnutie, odpojený od elektriny, až pokiaľ si ho neprenajal jeden pán, ktorý z neho spravil športový klub," priblížil Kravec s tým, že v súčasnosti už tento priestor opäť žije pravidelnými literárnymi a športovými podujatiami.

Trnavá Hora má aktuálne 1287 obyvateľov, dedina zaznamenáva ich mierny nárast. Realizuje sa tu len individuálna bytová výstavba, obec má totiž problémy s nedostatkom vody a tak jej nechcú podľa starostu vydať povolenie na výstavbu nájomných bytov. Tie by chcela samospráva stavať na obecnom pozemku v školskej záhrade.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM