Svet Zo zahraničia

Desivé svedectvá v Rakke: Dva roky od porážky Islamského štátu odkrývajú nové masové hroby

V Rakke objavili už 16. masový hrob, odkedy z neho pred necelými dvoma rokmi vyhnali militantov Islamského štátu.

Ilustračný obrázok k článku Desivé svedectvá v Rakke: Dva roky od porážky Islamského štátu odkrývajú nové masové hroby
5
Galéria
Zdroj: TASR

Sýrske pohotovostné zložky oznámili, že vyniesli takmer 20 ľudských tiel z najnovšie odkrytého masového hrobu v Rakke, ktorá bývala faktickým hlavným mestom kalifátu vyhláseného teroristickou organizáciou Islamský štát (IS) na okupovaných územiach Sýrie a Iraku. Informovala o tom v utorok tlačová agentúra AP.

Ide už o 16. masový hrob, ktorý objavili v tomto meste, odkedy z neho pred necelými dvoma rokmi vyhnali militantov IS.

Miestni predstavitelia pritom zápasia s nedostatkom prostriedkov na to, aby bolo možné nálezy pozostatkov tisícov ľudí zdokumentovať s predpokladom ich neskoršej identifikácie.

Masové hroby v parkoch a zničených budovách sú hrozivou pripomienkou násilností páchaných príslušníkmi IS, ako aj ich protivníkmi. Objavujú sa popri postupnej obnove Rakky jej obyvateľmi.

Organizácia IS sa zmocnila Rakky v januári 2014 a následne toto mesto zmenila na baštu svojho samozvaného kalifátu a dejisko zverstiev páchaných na obyvateľoch, ktorí odmietali jej extrémistickú ideológiu.

Spojenými štátmi podporované a Kurdmi vedené Sýrske demokratické sily (SDF) oficiálne oznámili víťazstvo nad IS v Rakke 20. októbra 2017.

Masový hrob v Rakke
5
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM