Aktualizované Zo Slovenska

Detaily pre pendlerov! Kto musí mať OD PONDELKA testy a aké tlačivo je potrebné?

Osoby staršie ako sedem rokov, ktoré pravidelne prekračujú hranice SR, čakajú od pondelka nové povinnosti.

Ilustračný obrázok k článku Detaily pre pendlerov! Kto musí mať OD PONDELKA testy a aké tlačivo je potrebné?
Zdroj: TASR/František Iván

Od pondelka (7. 12.) sa budú musieť preukázať negatívnym antigénovým alebo PCR testom na ochorenie COVID-19 na hraniciach aj pendleri. Test nesmie byť starší ako 14 dní. Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková.

Čo čaká pendlerov?

Priblížila, že pôjde o osoby staršie ako sedem rokov, ktoré pravidelne prekračujú hranice SR, teda slovenskí aj zahraniční pendleri, občania SR žijúci v pohraničí susedných štátov, žiaci a študenti, osoby starajúce sa o svojich blízkych, osoby, ktoré obhospodarujú pôdu do desať kilometrov od hraníc, umelci a ďalší pracovníci v sektore kultúry, ktorí majú výnimku z domácej izolácie a testov.

Aktualizované: Pendlerom, ktorí sa budú musieť na hraniciach od pondelka (7. 12.) preukázať negatívnym antigénovým alebo PCR testom, nie starším ako 14 dní, budú uznávať aj test vykonaný v zahraničí.

V piatok to po rokovaní pandemickej komisie povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas. Vyhlášku bude v pondelok Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR aktualizovať.

Vykonaný test však musí byť certifikovaný na území Európskej únie (EÚ). Deti podľa jeho slov zatiaľ testy nepotrebujú. Mikas povedal, že po vydaní najnovšej vyhlášky dostal ÚVZ SR množstvo podnetov na podmienky týkajúce sa preukázania antigénovým testom vykonaným len v SR.

Výnimky z domácej izolácie či testov sa budú týkať nielen vodičov nákladnej a autobusovej dopravy, ale aj členov posádky. Dodala, že vo vyhláške sa upravuje tlačivo pre cezhraničných pracovníkov, aby z neho bolo zrejmé, že neplatí len pre zamestnancov, ale aj pre iné formy práce, ako napríklad pre živnosť.

VYHLÁŠKA Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia ku karanténnym povinnostiam osôb po vstupe na územie Slovenskej republiky od 7. decembra.

Je to chaos

Aktualizované: Postup vlády voči pendlerom je prejavom arogancie moci. Myslí si to nezaradený poslanec Richard Raši, ktorý kritizoval, že aj pendleri sa budú musieť od pondelka (7. 12.) preukázať na hraniciach negatívnym antigénovým alebo PCR testom na ochorenie COVID-19.

Pendleri sa podľa neho dostali do časovej tiesne, keďže vyhláška vyšla len vo štvrtok (3. 12.). Vláda by podľa Rašiho mala opatrenie zrušiť alebo prijať prechodné obdobie. Upozorňuje, že pendleri nemajú presné informácie, kde sa môžu dať otestovať.

„Od pondelka sa začne na hraniciach chaos, pendleri nevedia, kde sa majú testovať, nevedia, kde sa teraz nachádzajú mobilné odberové miesta, nevedia, prečo majú testovať aj deti od siedmich rokov,“ vyhlásil Raši na piatkovej tlačovej konferencii.

Pendleri podľa neho nevedia, prečo sa im ide uprieť právo docestovať za zdravotnou starostlivosťou alebo za prácou.

Zdroj: TASR

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie