Webnoviny - Svet

Dnes pravica podpíše Koaličnú dohodu

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Michal Burza BRATISLAVA 6. júla (WEBNOVINY) – Koaličné strany SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most sa v sobotu dohodli na podpise Koaličnej dohody. Všetky témy sú podľa designovanej premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) uzavreté a vyriešené. Ako informovala po rokovaní novinárov, strany sa dohodli na riešení všetkých sporných otázok. Na záver rokovania sa pripili šampanským. „Som rada, že moje riešenia na kompetencie rezortov partneri akceptovali,“ uviedla. Strany sa dohodli sa na rozdelení rezortov, aj na postoch v Národnej rade SR a obsadení výborov, ako aj na prioritách pre budúce smerovanie. Koaličnú dohodu podpíšu dnes o 17:00 v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave.

SDKÚ-DS schválila nomináciu Radičovej na premiérku

Budúca premiérka neuviedla, kedy bude zostavená nová vláda. „Ešte nemáme za sebou základný krok a to sú mená na jednotlivé ministerské posty. Budem mať bilaterálne stretnutia s predsedami strán, keď to odobria ich stranícke orgány. Potom budeme diskutovať,“ uviedla.

Radičová navrhla partnerom, aby kompetencie neboli len na papieri, ale aj s obsahom a možnosťou uskutočňovania v rámci zmien kompetenčného zákona. „Som veľmi rada, že strana Most, toto riešenie akceptovala,“ povedala Radičová v súvislosti s posledným sporom, pre ktorý v piatok strany prerušili koaličné rokovanie. Most totiž požadoval posilnenie kompetencií pre vicepremiéra pre ľudské práva a národnostné menšiny, ktorého podľa dohody nominuje práve táto strana. „Toto riešenie zabezpečí skutočné právomoci podpredsedovi vlády. Sú také, že bude môcť naplno obhospodarovať úlohy, ktoré bude mať,“ uviedol predseda Mostu Béla Bugár. To podľa neho znamená, že dostane kompetencie z rezortu kultúry a školstva. Okrem toho bude mať zákonodarnú právomoc a bude mať na starosti a s tým súvisiace finančné zabezpečenie. Pod jeho kontrolu prejde aj sekcia ľudských práv, ktorá je na úrade vlády. Most po tomto návrhu upustil od žiadosti založiť nový ústredný orgán štátnej správy.

Kompetencie podpredsedovi vlády dáva podľa Radičovej nová koalícia spôsobom, aby mu to umožňovalo ich reálny výkon. Podľa nej toto riešenie nebude znamenať zvýšenie počtu úradníkov. Na úrad vlády budú alokovaní z ministerstiev spolu s kompetenciami. „Dokonca uvažujeme, že počet úradníkov bude nižší,“ uviedla.

Dohoda o kompetenciách v oblasti eurofondov bola podľa predsedu KDH Jána Figeľa už pred týždňom a v sobotu sa stala súčasťou celkovej dohody. „Je to skôr výzva na efektívne programy, projekty a implementáciu eurofondov,“ uviedol. Úrad vlády bude mať podľa Radičovej silné kompetencie pri kontrole používania eurofondov. Zdôraznila, že úrad vlády bude mať také kompetencie, aby mohol zasahovať v prípade, že čerpanie neprebieha podľa harmonogramu, alebo platných pravidiel.

Radičová potvrdila, že prvý zákon, ktorý chce predložiť do parlamentu je návrh obmedzenia poslaneckej imunity. Nasledovať budú zákony na boj proti korupcii a tiež zákony, ktoré budú reagovať na hospodársku situáciu v krajine.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM