Správy Rôzne

Do Európy mieri víchrica Bianca. V akej sile a kedy udrie na Slovensko?

Do Európy mieri z Atlantiku ďalšia tlaková níž, ktorá tentokrát dostala meno Bianca.

Ilustračný obrázok k článku Do Európy mieri víchrica Bianca. V akej sile a kedy udrie na Slovensko?
Zdroj: TASR

Ešte v utorok to vyzeralo pomerne zle aj pre naše územie. Predpovede numerických modelov sú však výrazne lepšie. Táto zima je v Európe výnimočná a už je jasné, že bude patriť k najteplejším v histórii, informuje iMeteo.sk.

Niektoré meteorologické služby, napr. meteoslužba Francúzska už informovala, že tohtoročná zima bude najteplejšia od začiatku meraní.

Po Petre, Victorii, Sabine, či Júlii k nám mieri ďalšia tlaková níž a tou je Bianca.

Numerické modely očakávali, že nárazy vetra v nižších polohách môžu prekračovať rýchlosť až 100 km/h, čo by opäť spôsobovalo výrazné problémy.

Od štvrtkového rána sú však numerické modely priaznivejšie. Podľa aktuálnych výpočtov je najpravdepodobnejší variant to, že nárazy vetra, ktoré budú najsilnejšie na západe sa budú pohybovať v rozmedzí 80 až 90 km/h.

„Do piatka je však stále ďaleko a tak nie je možné so 100 % istotou tvrdiť, že sa nám najsilnejší vietor vyhne. Tlaková níž Bianca totiž začne postupovať priamo cez Európu. Počasie by tak malo byť menej veternejšie,“ dodáva iMeteo.sk.

Vietor by tak mal byť na našom území slabší s nárazmi do 60 km/h a na východnom Slovensku by silný vietor nemuseli pocítiť vôbec.

Najsilnejší vietor hrozí na západe a predovšetkým v krajných, juhozápadných okresoch, kde sa nárazy vetra môžu dostať až k 90 km/h.

Čo však pocítime na celom území je príchod zimného počasia, ktoré k nám níž Bianca donesie. V noci na piatok začne od západu na mnohých miestach snežiť, pričom v polohách od 300 m n.m. napadne aj niekoľko centimetrov snehu.

Zdroj: iMeteo.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie