han Zo zahraničia

Do tohto štátu vo veľkom PAŠUJÚ cibuľu: Je TRIKRÁT drahšia ako kuracie mäso!

Čo sa to vo svete deje? Touto otázkou sa iste budete zaoberať aj vy, keď zistíte, že cena obyčajnej cibule neuveriteľne stúpla.

Ilustračný obrázok k článku Do tohto štátu vo veľkom PAŠUJÚ cibuľu: Je TRIKRÁT drahšia ako kuracie mäso!
Zdroj: Dnes24/Milan Hanzel

Skromná zelenina je súčasťou takmer každého jedla, no aktuálne je cenným artiklom na Filipínach. Podľa portálu cnn.com tam teraz stojí takmer trikrát viac ako kuracie mäso.

Ide nielen o klasickú cibuľu, ale aj červenú. Ich cena je teraz až 600 filipínskych pesos (približne 11 eur) za kilogram, čo je v porovnaní s 220 pesos (4 eurá) za kilogram kuracieho mäsa, obrovský rozdiel.

Ako uvádza web, tak aj hovädzie mäso je teraz o 30 % lacnejšie ako cibuľa.

Joey Salceda, ekonóm filipínskej Snemovne reprezentantov, v nedeľu poznamenal, že krajina má teraz „najdrahšie domáce ceny cibule na svete“. Obyvatelia sa na sociálnych sieťach sťažovali na vysoké ceny.

Kvôli tajfúnom

Prudký nárast cien má na svedomí minulý rok, kedy krajinu zasiahla vlna tajfúnov. Tie poškodili úrodu v hodnote desiatok miliárd pesos.

Krajina v juhovýchodnej Ázii sa v posledných mesiacoch stretáva s prudko rastúcou infláciou, pričom spotrebiteľské ceny v decembri vyskočili o 8,1 %, čím dosiahli 14-ročné maximum, uviedol filipínsky štatistický úrad.

Pašujú cibuľu

Cibuľa sa stala tak na Filipínach vzácnou komoditou až natoľko, že ju pašujú do krajiny.

Colníci zaistili 23. decembra bielu cibuľu v hodnote 310-tisíc dolárov ukrytú v zásielke oblečenia. Dva dni predtým colníci zhabali aj červenú cibuľu z Číny v hodnote 364-tisíc, ktorá sa našla ukrytá v škatuliach od pečiva.

Jeden zo senátorov Sherwin „Win“ Gatchalian vyzval na vytvorenie pracovnej skupiny na boj proti pašovaniu.

„Pašovanie nepriaznivo ovplyvňuje ekonomiku nielen z hľadiska straty príjmov pre vládu, ale ničí aj predaj na miestnych trhoch,“ uviedol v utorňajšom vyhlásení.

Prezident Marcos, ktorý je zároveň ministrom poľnohospodárstva, schválil tento týždeň dovoz 21 060 metrických ton cibule. Filipínci však skonzumujú toľko cibule každý mesiac.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM