Barbara Dallosová Správy Zo Slovenska

Dobrá správa pre seniorov: Jeden z príspevkov od štátu sa im zvýši DVOJNÁSOBNE

Maximálna ročná suma dotácie na tento účel tiež vzrastie na takmer 1,4 milióna eur z doterajších necelých 700-tisíc eur.

Ilustračný obrázok k článku Dobrá správa pre seniorov: Jeden z príspevkov od štátu sa im zvýši DVOJNÁSOBNE
Zdroj: Unsplash.com / CC0 1.0

Maximálna suma príspevku Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR na rekondičné pobyty poberateľov dôchodkov sa zvýši na 100 eur z doterajších 50 eur na osobu.

Kto áno a kto nie?

Novelu zákona o dotáciách v pôsobnosti MPSVR, ktorý predložila skupina poslancov pôsobiacich v mimoparlamentnom Hlase-SD, Národná rada (NR) SR v stredu definitívne schválila.

Zmena sa týka poberateľov starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo výsluhového dôchodku. Nesmú však vykonávať činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zo závislej činnosti alebo na príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti. Dotáciu na podporu rekondičných aktivít možno poskytnúť na čiastočnú úhradu rekondičných pobytov v SR, do maximálnej sumy stanovenej na jednu fyzickú osobu a na rozpočtový rok.

Od júla

Maximálna suma, ktorou štát prispieva na rekondičné pobyty, sa nezmenila od nadobudnutia účinnosti predmetného zákona, čiže od roku 2011, upozornili predkladatelia návrhu.

Doterajšia výška podpory, vzhľadom na nárast spotrebiteľských cien, už podľa nich neumožní poberateľom dôchodkov bez iného príjmu, aby ju využili, keďže zvyšnú časť celkovej ceny pobytu si nedokážu zaplatiť. Novela bude účinná od 1. júla tohto roka.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Zostaňte v obraze. Ďalšie aktuálne správy:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM