Správy Zo Slovenska

Dobrovoľný hasičský zbor v Michalovciach? Za 140 rokov sa v ňom vystriedalo zrhuba 1000 členov

Dobrovoľný hasičský zbor (DHZ) v Michalovciach funguje viac ako 140 rokov. V michalovskom DHZ sa vystriedalo približne 1000 členov.

Video: TASR videoservis / Zdroj: Dnes24.sk

Začiatky DHZ v Michalovciach siahajú do obdobia grófov Sztárayovcov. Podľa inšpektora dobrovoľnej požiarnej ochrany Ladislava Chvostaľa už vtedy pochopili, že treba pred ohňom chrániť tak svoj majetok, ako aj majetok ich poddaných.

Požiare v minulosti

Inšpektor dobrovoľnej požiarnej ochrany Ladislav Chvostaľ spomenul, že v rokoch 1820 až 1830 bolo na Zemplíne niekoľko katastrofálnych požiarov. „Vyhoreli obce Stretavka, Zalužice, Rakovec nad Ondavou, ale aj Nacina Ves,“ vymenoval s tým, že vo vtedajšej dobe boli domy postavené z veľmi horľavých materiálov, ako je drevo a slama.

Ľudia preto začali uvažovať nad tým, ako si v tejto oblasti pomôcť, hlavne v období leta, sucha, žatvy, keď bola uskladnená úroda. Fungovali na princípe tzv. vartášov, ktorí v noci strážili a v prípade nejakého problému na to upozorňovali trúbou alebo zvonmi.

„Po čase sa do týchto záležitostí zapájali aj jednoduchí ľudia z rôznych cechov, pretože tiež potrebovali ochrániť svoj majetok,“ vysvetlil. Tie podľa Chvostaľa zabezpečovali výbavu. Najjednoduchšie hasiace prostriedky boli vedro, trhací hák, mokrá látka. Postupne sa začali objavovať modernejšie zariadenia fungujúce na princípe tlaku a pary. Neskôr sa začali používať benzínové alebo naftové motory.

Michalovský DHZ aktuálne vykonáva viac prevenciu ako útoky. „Vytvárame rôzne okresné súťaže mladých hasičov. Na školách šírime myšlienku pomoci človeku, občanom a svojím spôsobom úctu k hasičskému zaradeniu a organizácii ako takej,“ ozrejmil. V súčasnosti majú 35 aktívnych členov, ale pomáha im aj množstvo nečlenov.

„Za roky existencie môžeme rátať, že sa presýpalo cez naše rady 950 až 1020 členov,“ spomenul. Majú aj takých, ktorí v organizácii pôsobia aj 50 rokov, onedlho bude do tejto kategórie spadať aj Chvostaľ, ktorému vlani udelili najvyššie vyznamenanie, a to Zaslúžilý člen Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR.

Venuje sa i renovácii

V rámci svojho voľného času sa Chvostaľ venuje aj renovácii starých strojov. Na jeho dvore možno nájsť jednu z najstarších motorových striekačiek od výrobcu Stratilka.

Doma má tiež zbierku približne 100 modelov rôznych zahraničných historických, ale aj súčasných hasičských vozidiel a retro hasiace prístroje, ale aj hasičský výstroj, ako sú špeciálne opasky, obuv a rôzne pomôcky.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Michaloviec a okolia.

Michalovský dobrovoľný hasič: Doma má i zbierku retro hasiacich prístrojov
6
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM